Szef MON: Polska w elicie NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę
- Tylko 8 państw z 29, w tym Polska, spełnia wymóg minimum 2 procent PKB jeśli chodzi o nakłady na obronność - powiedział w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania szefów resortów obrony państw Sojuszu w belgijskiej stolicy.
2019-10-25, 15:46
Posłuchaj
- W projekcie budżetu na 2020 rok to będzie 2,12 procent na obronność, a więc należymy w tej dziedzinie do liderów - powiedział minister obrony. Dodał, że Polska wydaje też ponad 20 procent na zakup nowoczesnego sprzętu.
Powiązany Artykuł
Państwa NATO podzielone ws. Syrii. Niemcy prezentują swoją propozycję
CZYTAJ TAKŻE: Szef NATO: trzeba zakończyć wojnę domową w Syrii, która trwa od ośmiu lat>>>
- Oczywiście chodzi o to, żeby wojsko polskie było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Ten sprzęt służy obronności naszej ojczyzny, ale w przypadku naszych negocjacji dotyczących kupienia samolotów F-35 to sprzęt, który będzie służył obronności całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał minister Błaszczak.
Kraje, które nie spełniają jeszcze NATO-wskich wymogów mobilizował dziś sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Choć przyznał, że sytuacja poprawia się. - Sojusznicy od pięciu lat zwiększają wydatki na obronę i do końca przyszłego roku będzie to dodatkowych 100 miliardów dolarów - dodał szef NATO.
REKLAMA
Polska niechętna propozycji Niemiec ws. Syrii
Polska sceptycznie ocenia propozycję Niemiec utworzenia w północno-wschodniej Syrii strefy bezpieczeństwa pod międzynarodową kontrolą. Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że europejskie formaty nie sprawdziły się.
Powiązany Artykuł
Szef MON: sprzęt dla armii powinien pochodzić z polskiego przemysłu
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szef Sztabu Generalnego: Polska to regionalny lider wśród państw NATO
Sytuacja w Syrii była jednym z tematów narady w Brukseli szefów resortów obrony państw NATO. Na tym spotkaniu minister obrony Niemiec przedstawiła swoją propozycję.
- Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, natomiast dla mnie nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o zdolności obronne, to tu wypróbowanym sojuszem jest Sojusz Północnoatlantycki. Mówiąc wprost, europejskie formaty nie sprawdziły się - powiedział szef MON.
REKLAMA
W tworzeniu międzynarodowej strefy bezpieczeństwa na pewno nie wezmą udziału Amerykanie co potwierdził sekretarz obrony USA. A to oznacza, że ewentualna misja na północy Syrii nie byłaby pod egidą NATO-wską.
paw/
REKLAMA