Ekspertka: Francja pokazuje, że jest przeciwko polityce rozszerzania UE

- Francja już od dłuższego czasu wysyłała sygnały, że polityka rozszerzania Unii Europejskiej powinna być zmieniona - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2019-10-28, 21:01

Ekspertka: Francja pokazuje, że jest przeciwko polityce rozszerzania UE
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Alexandra Lande/ Shutterstock

Posłuchaj

28.10.19 "Światowa szachownica"
+
Dodaj do playlisty

Na szczycie w Brukseli przywódcom krajów UE nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Polska jest za tym, aby przyjąć do UE te bałkańskie kraje, ale głównie Francja próbuje ten proces zablokować.

Powiązany Artykuł

macedonia unia fiasco pap 1200.jpg
"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. Premier Macedonii Płn. chce przedterminowych wyborów

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zapowiedział, że w związku z brakiem zgody UE na otwarcie rozmów akcesyjnych z jego krajem, zaproponuje rozpisanie przedterminowych wyborów. Podkreślił, że jest "rozczarowany i oburzony" unijną decyzją.

Prounijne reformy

Dr Marta Szpala przypomniała, że Macedonia uzyskała status kandydata do UE w 2005 roku. - Kilkanaście razy Komisja Europejska stwierdzała, że techniczne warunki do otwarcia negocjacji są spełnione i rekomendowała pozytywnie radzie ich otwarcie - powiedziała. Ekspertka zauważyła również, że na przeszkodzie Macedonii stała wtedy Grecja, która wymagała od nich zmiany nazwy państwa. - W 2017 roku nastąpił jednak przełom i rząd Macedonii postawił wszystko na jedną kartę w kierunku dążenia do UE. Dogadano się z Grecją i podpisano porozumienie - zaznaczyła.

REKLAMA

Gość PR24 podkreśliła, że do podobnego poświecenia doszło też w Albanii. - Rząd przeprowadził tam kompleksową reformę wymiaru sprawiedliwości, której domagała się UE i nastąpił tam proces lustracji sędziów. W Albanii bowiem głównym problemem jest korupcja, nepotyzm - mówiła.

Powiązany Artykuł

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys: Francja od dawna nie myśli geopolitycznie

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bruksela: start negocjacji akcesyjnych Macedonii Płn i Albanii odsunięty w czasie

Ekspertka stwierdziła, że te dwa kraje potrzebują mocnego wsparcia i sygnału, że droga do UE wciąż jest otwarta. - Zachęcano państwa sąsiedzkie do wdrażania reform i obiecywano głębszą integrację. Teraz te dwa kraje, które faktycznie słuchały zaleceń usłyszały wyraźny głos sprzeciwu. Pytanie więc jak politycy w tych krajach mają dalej zachęcać społeczeństwo do pozytywnych zmian? - pytała dr Marta Szpala.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 28.10.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej