Jest wniosek o przekazanie procesu ws. reprywatyzacji do Sądu Okręgowego

Warszawski sąd rejonowy wystąpił w końcu października o przekazanie procesu 13 osób oskarżonych w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w stolicy do prowadzenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie - poinformowała sekcja prasowa warszawskiego SO.

2019-11-05, 13:16

Jest wniosek o przekazanie procesu ws. reprywatyzacji do Sądu Okręgowego

Chodzi o tzw. trzeci duży akt oskarżenia w sprawach warszawskiej reprywatyzacji z września tego roku skierowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. W odniesieniu do dwóch poprzednich obszernych aktów oskarżenia w sprawach reprywatyzacyjnych - jeden proces już się toczy przed Sądem Okręgowym, zaś drugi z procesów ma ruszyć przed tym sądem w drugiej połowie listopada.

Powiązany Artykuł

1200_Komisja_Weryfikacyjna_PAP.jpg
Komisja weryfikacyjna: decyzja ws. gruntów na Senatorskiej wydana z naruszeniem prawa

"Sąd Rejonowy dla Warszawy–Mokotowa w Warszawie postanowił 25 października 2019 r. wystąpić do Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wnioskiem o przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w Warszawie jako sądowi pierwszej instancji" - przekazała sekcja prasowa warszawskiego SO informując o decyzji Sądu Rejonowego. Jak dodano, w związku z tym w końcu października do SA trafiły akta dotyczące tej sprawy.

Przejmowane za łapówki

We wrześniu ub.r., gdy ten akt oskarżenia trafiał do sądu, Prokuratura Krajowa informowała, że dotyczy on 13 osób w związku z tzw. "dziką" reprywatyzacją i chodzi o nieruchomości położone w Warszawie "przy ul. Mokotowskiej 63, ul. Mokotowskiej 40, ul. Emilii Plater 15, ul. Mazowieckiej 12, ul. Chopina 16, ul. Poznańskiej 14, ul. Hożej 23/25, ul. Hożej 25, Saskiej 56, ul. Schroegera 72, przy Placu Defilad, ul. Marszałkowskiej 141 i ul. Nowy Świat 28".

Prokuratura informowała też, że objęci aktem oskarżenia są Mirosław B., znany handlarz roszczeń, Krzysztof D., współpracownik i pełnomocnik Mirosława B., Jacek W. i Iwona P.-Ś., główni specjaliści w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Kamil D., inspektor w Biurze Gospodarki Nieruchomościami urzędu m.st. Warszawy, Jakub R., zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Gertruda J.-F., naczelnik w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Mariusz P., kierownik w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, Jerzy M., Jerzy B., Alina D. i Bogusławie D.-R., radcowie prawni w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy oraz Leszek Z., notariusz.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

east news komisja weryfikacyjna 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd unieważnił kolejną decyzję komisji weryfikacyjnej

Jak podawała wtedy PK oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 37 przestępstw, a nieruchomości miano przejmować za łapówki, mimo braku podstaw do zwrotu. "W toku postępowania ustalono, iż szkoda wyrządzona spadkobiercom oraz Skarbowi Państwa wyniosła 91 mln 603 tys. 760 zł. Kwota wręczonych łapówek wyniosła 2 mln 100 tys. zł. Ustalone w toku śledztwa okoliczności wskazują na szereg uchybień postępowań administracyjnych poprzedzających wydanie decyzji reprywatyzacyjnych" - głosił komunikat prokuratury.

Jeszcze dwa procesy

To kolejny z tzw. dużych aktów oskarżenia w sprawach warszawskiej reprywatyzacji. Na 22 listopada br. warszawski sąd okręgowy wyznaczył rozpoczęcie drugiego z tzw. dużych procesów, w sprawie stołecznej reprywatyzacji, w którym oskarżeni są m.in. b. wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz b. dziekan stołecznej palestry. W sprawie chodzi o działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: ul. Chmielna 70), przy ul. Karowej 14/16, ul. Mokotowskiej 63, ul. Nowy Świat 63, a także nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.


Powiązany Artykuł

jolanta brzeska nabielaka 9 free eastnews 1200.jpg
Miłosz Lodowski o sprawie Nabielaka 9: sędziowie zapomnieli czemu służy ich zawód

W marcu br. przed warszawskim SO rozpoczął się zaś inny z procesów, w którym wrocławska prokuratura regionalna oskarżyła siedem osób o "łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł". Czyny zarzucane oskarżonym w tamtej sprawie zostały popełnione w latach 2010-2015. Dotyczą one adresów przy ulicach: Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39 oraz przejmowania nieruchomości w obszarze przedwojennej Osady Kolonialnej nr 4 na Mokotowie przy ulicach Sobieskiego, Piaseczyńskiej i Idzikowskiego.

Akt oskarżenia w tamtej sprawie objął ojca i syna, zajmujących się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości - Macieja M. i Maksymiliana M., warszawskiego adwokata Andrzeja M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy - Grażynę K.-B. i Tomasza Ż. - oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych - Michała Sz. i Jacka R.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej