M. Manasterski: był rząd dobrej zmiany, teraz potrzeba rządu wielkiej zmiany

- Mieliśmy rząd dobrej zmiany, teraz potrzebujemy rządu wielkiej zmiany. Potrzeba bardzo wielu reform. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość chce zrealizować swój program państwa dobrobytu, to będzie musiało to zrobić bez względu na przeszkody - czy to opozycji czy Unii Europejskiej - mówił Miłosz Manasterski w Polskim Radiu 24. Gośćmi "Studia Prasowego" byli także Wojciech Mucha, Wojciech Przybylski i Piotr Grzybowski.

2019-11-10, 11:25

M. Manasterski: był rząd dobrej zmiany, teraz potrzeba rządu wielkiej zmiany
Studio Prasowe. Od lewej Piotr Grzybowski, Miłosz Manasterski, Wojciech Mucha i Wojciech Przybylski. Foto: screenshot / facebook.pl / Polskie Radio 24

Posłuchaj

10.11.19 M. Manasterski: był rząd dobrej zmiany, potrzeba rządu wielkiej zmiany (PR24)
+
Dodaj do playlisty

W piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawił proponowany skład osobowy przyszłego rządu. Pojawiło się kilka nowych nazwisk, zapowiedziane zostały nowe ministerstwa. Większość ministrów pozostała jednak ta sama.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
M. Kosiński o zmianach w rządzie: to nie rewolucja, a kontynuacja

Najbardziej gorące zagadnienia w polskiej polityce komentowali Wojciech Mucha z "Gazety Polskiej", Wojciech Przybylski z "Res Publica Nova", Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej i Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela".

Ważne sprawy europejskie

Jedną z ciekawszych decyzji było wydzielenie departamentu ds. europejskich poza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich będzie kontynuował swoją misję, jednak podlegając bezpośrednio Kancelarii Premiera. Decyzję tę skrytykował były szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak odnieśli się do tej decyzji goście Polskiego Radia 24?

- Co do ministerstwa spraw zagranicznych, jest to o tyle ciekawe, że część komentatorów mówi, że minister Jacek Czaputowicz ma być ministrem tylko do wyborów prezydenckich, później ma go zmienić ktoś z otoczenia prezydenta - jeśli by doszło do reelekcji. Wskazuje się profesora Krzysztofa Szczerskiego. Widać, że premier dość stanowczo podchodzi do relacji z Unią Europejską. Wydzielenie tego ośrodka, którym ma kierować Konrad Szymański, na to by wskazywało. Ciekawe, jak zareaguje na to Unia Europejska - mówił Wojciech Mucha.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marcin Roszkowski o nowych resortach gospodarczych: mocno akcentowana agenda unijna

Sprawy europejskie jako priorytet widać także w utworzeniu ministerstwa ds. ekologii. - Ja oceniam wydzielenie ministerstwa klimatu i powierzenie tej teki ministrowi Michałowi Kurtyce bardzo pozytywnie. Nie ze względów administracyjnych i relacji z Unią Europejską. Zmiany klimatyczne są faktem, pytanie tylko które sposoby radzenia sobie z tymi wyzwaniami będą bardziej adekwatne - mówił Wojciech Przybylski. - Postawienie tego w centrum uwagi rządu jest bardzo ważne - dodał.

Powiązany Artykuł

Kazimierz Kik 1200.jpg
Prof. Kazimierz Kik: zamysłem rządu jest wzmocnienie Polski w UE

Rząd "wielkiej zmiany"?

Goście Polskiego Radia 24 zwrócili też uwagę na wyzwania, jakie stoją przed rządem. - Pełna swoboda premiera Mateusza Morawieckiego w budowaniu nowego rządu w oparciu o zadania i działy gospodarki, które są podstawą do kreowania nowych ministerstw, to wzmocnienie i pokazanie swobody w decydowaniu o kształcie przyszłego rządu - mówił Piotr Grzybowski. Dziennikarz zauważył także, że zmiana strukturalna rządu odpowiada w pewnym stopniu zmianie strukturalnej w Komisji Europejskiej.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Arkadiusz Jabłoński: ten rząd ma być bardziej autorski, skupiony na roli premiera

REKLAMA

Z kolei Miłosz Manasterski zauważył, że teraz rząd będzie miał bardzo trudne zadanie realnego zreformowania państwa. - Mieliśmy rząd dobrej zmiany, teraz potrzebujemy rządu wielkiej zmiany. Potrzeba bardzo wielu reform. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość chce zrealizować swój program państwa dobrobytu, to będzie musiało to zrobić bez względu na przeszkody - czy to opozycji czy Unii Europejskiej - podkreślił.

Zmiany w rządzie raczej przyjął z zadowoleniem, chociaż zmartwił się brakiem ministerstwa energii, podkreślił bowiem konieczność budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Studio prasowe" prowadził Adrian Stankowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 10.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej