Jan Pietrzak: państwo polskie musi ukrócić proceder pseudo niezależności sędziowskiej

- Sędziowie chcą decydować sami o sobie i jednocześnie zajmować się polityką. Wymagam więc od państwa polskiego, by ukróciło ten proceder i było bardziej odważne, bo po to dostało mandat od Polaków - mówił w PR24 Jan Pietrzak. Gośćmi audycji byli też: Karol Gac z "doRzeczy" i Tomasz Truskawa z SWS.

2019-12-15, 11:53

Jan Pietrzak: państwo polskie musi ukrócić proceder pseudo niezależności sędziowskiej
Jan Pietrzak. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Jan Pietrzak, Karol Gac i Tomasz Truskawa o sędziach (Studio Prasowe)
+
Dodaj do playlisty

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Chodzi o zmiany dyscyplinujące sędziów. Zgodnie z projektem, sędziom grozić może - za kwestionowanie statusu innych sędziów - m.in. nawet usunięcie z zawodu. Dokument przewiduje również m.in. zmianę w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego.

Powiązany Artykuł

jan śpiewak 1200.jpg
Jan Śpiewak: działanie sądów przypomina sytuację z państw autorytarnych

Jak ogłosili na konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu PiS Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba, nowe przepisy mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

"Sędziowie niszczą ludzi"

Jan Pietrzak stwierdził, że problem z sędziami polega na braku odpowiedzialności. Nie chcą oni, jak mówił, odpowiadać za swoje przestępstwa. - Już nie chodzi o to czy kradną wiertarkę czy nie, tylko o to, że niszczą ludzi złymi wyrokami i nie chcą być przy tym oceniani - mówił artysta. Dodał, że państwo polskie natomiast, odpowiada przed wyborcami, Bogiem i historią, sędziowie z kolei, chcą odpowiadać tylko przed sobą.

- Kumple ich dobierają do tego interesu, do tej kasty, sami się popierają, a to czyni ich kastą odrębną. Wymagam więc od państwa polskiego, by przyjęło takie ustawy i taki przepisy, żeby ukrócić proceder pseudo niezależności sędziowskiej - zaznaczył gość PR 24.

REKLAMA

"Wściekłość stowarzyszeń sędziowskich"

- Części sędziom chodzi o zapis, według którego, karą za podważanie fundamentów państwa, może być wyrzucenie z zawodu sędziego. To rozwścieczyło stowarzyszenia sędziowskie, pomijam przy tym zapisy o tym, że sędziowie musieliby ujawnić do których stowarzyszeń należą i do jakich partii politycznych należeli - mówił z kolei Karol Gac.

Podkreślił, że w sprzeciwie sędziów wobec najnowszych planów rządu, chodzi o odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Przypomniał, że najpierw próbowano podważyć wiarygodność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Nazywam to sędziokracją. Rząd odpowiedział ogniem czyli ustawą, którą wkrótce będzie procedował parlament i dopiero potem zobaczymy czy to się skończy bo mam wrażenie, że teraz obie strony grają bardzo ostro, tyle tylko że taki stan nie może trwać w nieskończoność - dodał. 

"Autonomia tylko w zakresie orzekania"

Powiązany Artykuł

Jarosław Kaczyński 1200 free
Prezes PiS: chcemy powstrzymać "wysadzenie w powietrze" wymiaru sprawiedliwości

- To wzmożenie jakie obserwujemy wokół sędziów, to efekt tego że sędziowie przestali być grupą autonomiczną wobec państwa polskiego – uważa Tomasz Truskawa. Zaznaczył, że sędziowie powinni być autonomiczni w zakresie orzekania, bo to nie urzędnicy przecież będą orzekać.

REKLAMA

Podkreślił, że sprawiedliwość została przegnana z polskich sądów i to jest problem, to trzeba poprawić i to robi rząd. Dodał, że problem dotyczy też tego czy sędziowie będą częścią państwa czy raczej będą autonomicznym księstwem, które pobiera środki na swoje funkcjonowanie od państwa i obywateli, ale nikt nie ma wpływu na to jak orzekają. 

***

Audycja: "Studio Prasowe"
Prowadzący: Adrian Stankowski
Goście: Jan Pietrzak, Karol Gac z doRzeczy, Tomasz Truskawa z SWS

Data emisji: 15.12.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 10.06

PR24/jj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej