Michał Kurtyka: handel prawami do emisji CO2 głównym tematem COP25

- Wydaje się, że COP25 będzie szedł tropem, jaki naznaczyliśmy w Katowicach otwierając pole do praktycznej i pragmatycznej dyskusji na temat sposobu wdrożenia ścieżek działania, które byłyby wykonalne ekonomicznie i społecznie akceptowalne - powiedział o rozpoczętym w Madrycie szczycie klimatycznym Michał Kurtyka, minister klimatu.

2019-12-02, 19:42

Michał Kurtyka: handel prawami do emisji CO2 głównym tematem COP25

Posłuchaj

2.12.19 Michał Kurtyka: wydaje się, że trop wyznaczony w Katowicach będzie wiodący dla COP25.
+
Dodaj do playlisty

Przez dwa tygodnie delegaci z niemal 200 państw będą negocjowali rozwiązania, które mają zminimalizować skutki globalnego ocieplenia. Obradom przewodniczy Chile, które przejęło od Polski roczną prezydencję trwającą od szczytu klimatycznego zorganizowanego w Katowicach.  

- Na pewno zakres tematyczny, który pozostał do rozstrzygnięcia, będzie znacznie skromniejszy w stosunku do tego, co było dyskutowane w Katowicach. Jedynym wątkiem, który nie został rozstrzygnięty na ostatnim szczycie, są reguły globalnego handlu prawami do emisji CO2. Będzie to w związku z tym temat centralny, ogniskujący wiele uwagi. To również ostatnia z kwestii natury negocjacji międzyrządowych, jaka pozostaje do rozstrzygnięcia - wskazał Michał Kurtyka.

Powiązany Artykuł

morawiecki 1200 facebook.jpg
Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro

Katowicki trop

"Wydaje się, że COP25 będzie szedł tropem, który naznaczyliśmy w Katowicach otwierając pole do praktycznej i pragmatycznej dyskusji na temat sposobu wdrożenia ścieżek działania, które byłyby wykonalne ekonomicznie i społecznie akceptowalne" - zapowiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

Sukces polskiej prezydencji

Prezydent COP24 i minister klimatu Michał Kurtyka przyznał, ze porozumienie zawarte w Katowicach było ogromnym sukcesem polskiej prezydencji, ale również milowym krokiem na drodze do tworzenia uczciwej i sprawiedliwej globalnej polityki klimatycznej.

REKLAMA

- Gdyby nie Katowice, to porozumienie paryskie zawarte trzy lata wcześniej pozostałoby martwą literą. Jego fundamentalną zasadą jest zasada suwerenności państw, tzn. każdy kraj zakłada takie cele i oczekiwania, jakie sam uważa, natomiast pakiet katowicki zakłada, by te wszystkie założenia były wpisane w pewne wspólne ramy prawne. To dość skomplikowane, bo rzecz dotyczy 196 państw świata - wyjaśnił.

Wspólny mianownik

Jak podkreślił Michał Kurtyka, w ustaleniu sprawiedliwej polityki klimatycznej ważne jest znalezienie wspólnego mianownika, który można byłoby wdrożyć w różne systemy prawne, a równocześnie nie spowodowałby on pojawienia się nierówności między poszczególnymi państwami.

Powiązany Artykuł

Michał Kurtyka 1200 x 660 gov.pl photo.jpg
Michał Kurtyka: chcemy rozwijać energetykę offshore i popularyzować OZE

- To, co dały szczyty w Katowicach i Paryżu to sytuacja, w której wszystkie kraje będą na tym samym poziomie, niezależnie od tego czy są rozwinięte czy rozwijające się. Po tym względem Katowice były sukcesem i możemy być dumni z tego, że to pod przewodnictwem Polski ten sukces został osiągnięty - wskazał minister.  

Sprawiedliwa transformacja klimatyczna

Fundamentalnym elementem polskiej prezydencji, wokół którego prowadzono prace, było pojęcie sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Michał Kurtyka przyznał, że proces ten rozpoczęło spotkanie światowych przywódców z prezydentem Andrzejem Dudą, do którego doszło w Katowicach.

REKLAMA

- Podpisano wtedy deklarację śląską o solidarnej i sprawiedliwej transformacji. Wnosi ona do globalnej polityki klimatycznej kwestię wrażliwości na sprawy ludzkie. Śląsk był miejscem, które mogliśmy pokazać jako przykład, gdzie transformacja odbywa się w sposób spójny i nikt nie jest zostawiony samemu sobie. Dyskusja odbywa się przy respektowaniu różnych głosów. Chcielibyśmy budować świadomą i wrażliwą społecznie politykę klimatyczną - przypomniał.

Z Michałem Kurtyką rozmawiała Agnieszka Jasik.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 17.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej