Piotr Dmitrowicz: Kościół stał się przestrzenią wolności dla artystów i opozycjonistów
- Kościół przez 16 miesięcy "karnawału Solidarności" bardzo mocno się angażował - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz. - Fundamenty Solidarności to pierwsza pielgrzymka, to kapelani, to błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Po 13 grudnia Kościół stał się przestrzenią wolności - dodał.
2019-12-13, 12:40
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny
Trzydzieści osiem lat temu, 13 grudnia 1981 roku ogłoszono w Polsce stan wojenny. Internowani zostali najbardziej aktywni działacze opozycji, a działalność wszelkich związków i stowarzyszeń - zawieszona.
W tym momencie jedyną siłą, z którą komunistyczna władza musiała się jeszcze liczyć, pozostał Kościół katolicki.
Piotr Dmitrowicz zwracał uwagę na to, że najważniejszy głos popłynął z Watykanu. - Głos Jana Pawła II, który w momencie wybuchu Solidarności robił wszystko, aby nie dopuścić do rozlewu krwi, bo zdawał sobie sprawę z tego, jak ten system działa - mówił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dawid Wildstein: "Gazeta Wyborcza" i PO zabezpieczają stary układ
"Kościół otworzył drzwi dla wszystkich"
Gość PR24 podkreślał, że Kościół pomagał nie tylko w wymiarze ekonomicznym, finansowym. - Stał się przestrzenią wolności dla artystów, opozycjonistów. Większość aktorów zbojkotowała telewizję stanu wojennego - powiedział.
- Kościół otworzył dla nich swoje drzwi. Dla wszystkich, nawet niewierzących - dodał.
W 1983 roku odbyła się druga pielgrzymka papieska do Polski. - Tuż po brutalnym zamordowaniu Grzegorza Przemyka - przypomniał Piotr Dmitrowicz.
- Świat obiegło słynne zdjęcie z jednego z warszawskich kościołów, na którym papież przytula Barbarę Sadowską, matkę zamordowanego - dodał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Polskie Radio 24 / kstar
* * *
Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Goście: Piotr Dmitrowicz (historyk)
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 11.09
Polecane
REKLAMA