Tomasz Żółciak: kara wobec Jana Śpiewaka niewspółmierna do winy
- Jan Śpiewak stał się poręcznym narzędziem dla Prawa i Sprawiedliwości w momencie kiedy potrzebuje kolejnych argumentów by zwalczać sędziów, nie zdziwię się więc że prezydent ułaskawi aktywistę - mówił w PR24 Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był też Aleksander Wierzejski z Radia Wnet i TV Republika.
2019-12-16, 19:30
Posłuchaj
Za bulwersujący uznał prezydent Andrzej Duda wyrok, jaki zapadł w sprawie Jana Śpiewaka. Aktywista zapowiedział, że złoży wniosek do prezydenta o ułaskawienie. Andrzej Duda zapewnił, że sprawę dokładnie zbada, jeśli taki wniosek wpłynie.
W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał aktywistę za winnego w procesie o zniesławienie, który wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska, córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd uznał za pomówienie wypowiedzi Jana Śpiewaka dotyczące sposobu, w jaki wykonywała ona funkcję kuratora oraz jej roli w aferze reprywatyzacyjnej. Sąd wymierzył działaczowi karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych i nawiązkę w wysokości 10 tysięcy złotych.
Powiązany Artykuł
![pap andrzej duda 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/72f1e940-23bc-4afb-a909-dd7193e4de2d.jpg)
Prezydent: jeżeli otrzymam wniosek Śpiewaka, wnikliwie zbadamy sprawę
Konsekwencje ułaskawienia
Tomasz Żółciak mówił w PR24, że Jan Śpiewak musi odpowiedzieć sobie teraz na dwa pytania. Po pierwsze,czy na pewno chce zostać ułaskawiony przez głowę państwa, a po drugie czy w związku z tym jest skłonny przyjąć to ewentualne ułaskawienie z całym dobrodziejstwem tego politycznego inwentarza.
- Nie dziwię się, że został pociągnięty do odpowiedzialności, choć kwota jaką zasądzono, wydaje mi się niewspółmierna do szkodliwości czynu. Gdyby Jan Śpiewak inaczej formułował słowa, bo to nie pierwszy proces o pomówienie który ma, wyrok może byłby inny. Wątpliwości budzi to, że Jan Śpiewak wcześniej nie mógł liczyć na wsparcie jednej czy drugiej strony politycznej - mówił.
REKLAMA
Dodał, że docenić trzeba dorobek Jana Śpiewaka i jego aktywność społeczną w nagłaśnianiu dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Warto pamiętać też, że podejmuje on ryzyko wizerunkowe, a mianowicie takie, że jest wmanewrowany w polityczny kontekst sprawy.
"Wyrok niesprawiedliwy"
Powiązany Artykuł
![east news michał dworczyk jan śpiewak 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9b8263d2-53b0-44c8-8dbd-858aee3eb8f8.jpg)
Wyrok ws. Jana Śpiewaka. Szef KPRM liczy na jego ułaskawienie
Aleksander Wierzejski dodał, że polskie sądy wydały mnóstwo „sprawiedliwych” wyroków w równym stopniu jak ten wobec Jana Śpiewaka. Podkreślił, że na pewno jest on członkiem elity w tym sensie, że ma ambicje polityczne, startował przecież na prezydenta Warszawy i nie szukał przy tym poparcia u polityków partii rządzącej czy opozycyjnej, ale szedł własna drogą.
- Jest pytanie czy prezydent powinien go ułaskawiać w trakcie kampanii wyborczej. Ja myślę, że trzeba abstrahować od kampanii wyborczej bo rzecz dotyczy procesu uzdrawiania polskich sądów - mówił gość PR24.
Zaznaczył, że polskie sądy zareagowały za ostro wymierzając Janowi Śpiewakowi tak wysoką karę pieniężną. Wyrok, zdaniem gościa PR24 jest rażąco niesprawiedliwy, w związku z czym prezydent ma pełne prawo ten wyrok anulować.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat Dnia"
Prowadzący: Joanna Miziołek
Goście: Tomasz Żółciak i Aleksander Wierzejski
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 18.06
PR24/jj
REKLAMA