Jacek Sasin: podwyżki cen prądu zrekompensujemy w przyszłym roku
- Wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 roku, kiedy będzie można określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w 2020 roku - poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, koszt całej operacji to około 3 miliardy złotych.
2020-01-07, 11:51
- Jacek Sasin: kończymy prace nad projektem ustawy ws. rekompensat
- Minister: wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 roku
- Maksymalny koszt takich rekompensat to ok. 3 mld zł.
Jacek Sasin, pytany w TVN 24, czy w 2020 roku ceny prądu wzrosną i czy wszyscy odbiorcy zapłacą za prąd więcej, odparł, że "cena prądu rośnie nie dlatego, że rząd podejmuje takie decyzje, tylko dlatego, że obiektywnie cena prądu rośnie nie tylko w Polsce, ale w całej Europie". Jak dodał, "jest to wynik również polityki klimatycznej, (...) która nakłada na producentów energii opłaty związane z emisją CO2".
Będą rekompensaty za podwyżki
Minister potwierdził wcześniejsze deklaracje, że powstanie mechanizm, który zrekompensuje odbiorcom indywidualnym podwyżki cen prądu. Jak ocenił, gdyby wszyscy zwrócili się o rekompensaty, ich koszt wyniósłby ok. 3 mld zł. Dodał, że wydatki te będą zapisane w budżecie państwa na przyszły rok.
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: zrobimy wszystko, by gospodarstwa domowe nie odczuły nowych cen prądu
I to własnie w 2021 roku mają być wypłacane rekompensaty za tegoroczne podwyżki.
- Zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy każdy będzie już wiedział, i będziemy mogli już określić, ile więcej każda pojedyncza polska rodzina zapłaciła za prąd w wymiarze rocznym, zrekompensujemy tę różnicę - tłumaczył minister aktywów państwowych. Jak dodał, prace nad projektem ustawy ws. rekompensat są finalizowane.
REKLAMA
W 2019 roku ceny prądu dla odbiorców indywidualnych zostały ustawowo "zamrożone", natomiast przemysł energochłonny uzyskał wsparcie od państwa. W tym roku odbiorcy indywidualni mogą się już spodziewać podwyżek (zależnych od taryfy operatora, zazwyczaj kilkunastoprocentowych).
PolskieRadio24.pl, PAP, TVN24, md
REKLAMA