"Celem Brytyjczyków jest odzyskanie swobody w polityce handlowej". Dr Biskup o powodach brexitu

2020-01-31, 21:37

"Celem Brytyjczyków jest odzyskanie swobody w polityce handlowej". Dr Biskup o powodach brexitu

- Nie w Europie, a na Dalekim Wschodzie zwolennicy brexitu upatrują najlepszego pola do ekspansji gospodarczej. Żeby wykorzystać możliwości rynków azjatyckich Brytyjczycy potrzebują swobody w zakresie polityki handlowej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj

Dr Przemysław Biskup o przyczynach brexitu ("Świat w powiększeniu")
+
Dodaj do playlisty

Moment, gdy Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, można z całą pewnością określić mianem przełomu. Struktury Wspólnoty opuszcza państwo, które jest jednym z symboli cywilizacji, kultury i historii europejskiej. W związku z brexitem komentatorzy  ponownie próbują znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego do tego doszło?

Powiązany Artykuł

brexit_1200.jpg
Brexit staje się faktem. Z budynków unijnych w Brukseli zdjęto brytyjskie flagi

- Jednym z powodów jest model integracji europejskiej, który w długofalowym wymiarze nie odpowiadał większości Brytyjczyków. Do tego można również dodać brak dostatecznych działań ze strony brytyjskiej klasy politycznej do tego, by naświetlać realne korzyści z tej Unii, jaka była do dyspozycji. Było o to stosunkowo łatwo, ale nie zadbano o to w odpowiedni sposób - wskazał dr Przemysław Biskup.


Wielka Brytania miała w Parlamencie Europejskim 73 posłów. 27 miejsc zostanie obsadzonych przez nowych deputowanych, z innych krajów, wybranych w 2019 r. Pozostałe miejsca pozostaną nieobsadzone Wielka Brytania miała w Parlamencie Europejskim 73 posłów. 27 miejsc zostanie obsadzonych przez nowych deputowanych, z innych krajów, wybranych w 2019 r. Pozostałe miejsca pozostaną nieobsadzone

Kierunek polityczny problemem dla Wielkiej Brytanii

Ekspert podkreślił, że Wielka Brytania nigdy nie wpisała się w wizję Unii Europejskiej jako projektu pokojowego ponieważ sama nie była okupowana i miała poczucie, że wygrała II wojnę światową. Było to bardzo ważne podglebie odróżniające brytyjskie podejście.

- Do uczestnictwa w projekcie Unii Europejskiej motywowały Brytyjczyków przede wszystkim kwestie ekonomiczne. Dopóki integrację europejską dawało się sprzedawać jako czysto ekonomiczny projekt, to nie było żadnych problemów. Gdy Wspólnota zaczęła przekształcać się w kierunku politycznym, to wszystko uległo zmianie - zauważył gość Polskiego Radia 24.

Powiązany Artykuł

brexit 1200 pap.jpg
Firma, praca, studia, turystyka. Sprawdź, co zmieni się po brexicie

Nowe obszary do gospodarczego podboju priorytetem Brytyjczyków

Obecnie znaczny procent dynamiki wzrostu gospodarczego jest ulokowany w basenie Azji i Pacyfiku. Zwolennicy brexitu właśnie tam, a nie w Europie, widzą najlepsze pole do ekspansji gospodarczej. Dr Przemysław Biskup zaznaczył, że ten fakt również przyczynił się do braku zainteresowania ze strony niektórych brytyjskich polityków do pozostania w Unii.

- To na tamtym obszarze poszukiwane są przez Zjednoczone Królestwo nowe i najbardziej perspektywiczne relacje gospodarcze przy założeniu, że w jakimś stopniu uda się utrzymać relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Europą. Jednak nie są one postrzegane jako punkt docelowy. Żeby wykorzystać możliwości rynków azjatyckich Brytyjczycy potrzebują swobody w zakresie polityki handlowej. Odzyskanie tej swobody jest ich celem - dodał  

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opalińśki
Gość: dr Przemysław Biskup, PISM
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 19.47

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej