Terlikowski na Froncie: Sytuacja Kościoła w Niemczech

- Uczestnicy dialogu "drogi synodalnej" w Niemczech mówili w sposób obrazowy o ropiejącej ranie na ciele Kościoła, o kulturze zatajania i kulturze kłamstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Dariusz Bruncz (Ekumenizm.pl oraz wp.pl).

2020-02-05, 20:30

Terlikowski na Froncie: Sytuacja Kościoła w Niemczech

Posłuchaj

Dariusz Bruncz: Uczestnicy dialogu "drogi synodalnej" w Niemczech mówili w sposób obrazowy o ropiejącej ranie na ciele Kościoła, o kulturze zatajania i kulturze kłamstwa. (Terlikowski na Froncie / PR24)
+
Dodaj do playlisty

30 stycznia 2020 r. w katedrze św. Bartłomieja we Frankfurcie nad Menem odbyło się pierwsze posiedzenie tzw. drogi synodalnej. Według niektórych znawców Kościoła, to „ścieżka do rozłamu” w Kościele powszechnym w Niemczech.

"Co dalej z Kościołem w Niemczech?"

1 grudnia 2019 r. Kościół w Niemczech rozpoczął drogę synodalną. 5 grudnia ubiegłego roku w Komisji Rodziny i Wiary Konferencji Episkopatu Niemiec w Berlinie odbyło się jedno ze spotkań w tej sprawie. Wzięli w nim udział biskupi, seksuolodzy, prawnicy kościelni oraz teolodzy dogmatyczni.

Tomasz Terlikowski powiedział, że jednym z głównych powodów rozpoczęcia "drogi synodalnej" są skandale seksualne, które wstrząsnęły Kościołem także u naszych zachodnich sąsiadów.

- Niemiecki Kościół przygotował raport, z którego wynika, że 4,4 procent duchownych jest wiarygodnie oskarżonych o przestępstwa seksualne(...) Problem jest potężny - stwierdził gospodarz audycji.

REKLAMA

Gościem "Terlikowski na Froncie" był germanista, znawca Kościoła w Niemczech Dariusz Bruncz. Mówił w PR24 o uwarunkowaniach niemieckiego Kościoła i o oczekiwaniach związanych z rozpoczęciem "drogi synodalnej", gdzie ważną rolę mają do odegrania świeccy. Zgromadzenie synodalne liczy bowiem ponad 200 kobiet i mężczyzn.

- Uczestnicy dialogu "drogi synodalnej" w Niemczech mówili w sposób obrazowy o ropiejącej ranie na ciele Kościoła, o kulturze zatajania i kulturze kłamstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta.

„Droga synodalna” to zaplanowany na dwa lata proces, na który zdecydowali się niemieccy biskupi w porozumieniu z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich, organizacją zrzeszającą część katolików świeckich. Proces "Drogi Synodalnej" ma potrwać dwa lata. Jednym z celów jest odzyskanie zaufania utraconego po skandalach nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchownych.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: Terlikowski na Froncie

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Gość: Dariusz Bruncz, publicysta, Ekumenizm.pl, wp.pl 

Data emisji: 05.02.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/IAR/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej