Jarosław Krajewski: sądownictwo stało się opoką postkomunizmu
- Sędziowie byli wyjęci ponad prawo. Izba dyscyplinarna wprowadza nową jakość - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski. Gośćmi audycji byli też: Paweł Sałek z Kancelaria Prezydenta, Grzegorz Napieralski z KO, Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, Maciej Konieczny z Partii Razem i Jan Filip Libicki z PSL.
2020-02-09, 10:40
Posłuchaj
Między innymi temat sobotniej demonstracji zwolenników reformy sądownictwa obozu Zjednoczonej Prawicy omawiali politycy, goście programu Katarzyny Gójskiej. Przed Trybunałem Sprawiedliwości, według danych policji, zgromadziło się w sobotę około 20 tysięcy uczestników. Działacz opozycyjny z czasów PRL, Adam Borowski mówił do zgromadzonych "żądamy dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości, ani kroku w tył".
"Będziemy kontynuować reformę"
Powiązany Artykuł
Jak Polacy oceniają postępowanie sędziów? Zobacz wyniki sondażu
Jarosław Krajewski z PiS powiedział, że każdego dnia na ulicach Warszawy spotyka ludzi, którzy liczą na dokończenie reformy sądownictwa. - Dzisiaj mamy bardzo duże oczekiwanie co do niezbędnej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości. My ją zapowiadaliśmy w 2015 i 2019 roku, a poparcie w ostatnich wyborach powoduje, że mamy mandat społeczny by ją kończyć - mówił poseł.
Dodał, że Polacy muszą mieć odczucie, że terminy rozpatrywania spraw w sądach, muszą ulec skróceniu. - Jako PiS jesteśmy zdeterminowani by kontynuować reformę i chciałbym zapewnić słuchaczy i widzów, że konieczny jest dialog ale celem jest naprawa wymiaru sprawiedliwości - zauważył poseł. Dodał, że sądownictwo stało się opoką postkomunizmu.
"Ponadpartyjne rozmowy"
Jan Filip Libicki z PSL podkreślił z kolei, że sobotnia demonstracja była organizowana przez Kluby Gazety Polskiej czyli polityczne zaplecze PiS więc partia po prostu mobilizuje swoje społeczne i polityczne zaplecze. - Za poprzedniej kadencji PiS nie zrobił nic by przyspieszyć postępowania sądowe, a dziś mamy taki chaos, że przeciętny Polak nie wie kto ma racje, powinniśmy więc osiąść i ponadpartyjnie porozmawiać o zmianach w wymiarze sprawiedliwości - mówił senator.
REKLAMA
Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski zauważył, że nieprawdą jest to iż obóz Zjednoczonej Prawicy niewiele zrobił dla obywateli w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Wymienił tu np. wyższe kary dla pedofilów czy konfiskatę majątku złodziei oraz pracę dla więźniów i podwyżki dla pracowników sądów.
"Długie kolejki"
Grzegorz Napieralski z KO dodał, że chciałby by prezes PiS Jarosław Kaczyński uderzył się w piersi bo od początku lat 90-tych wraz z bratem odgrywał bardzo poważną rolę, a mimo to od wielu lat nie skróciły się nawet kolejki oczekujących na rozprawy sądowe.
Maciej Konieczny z Partii Razem mówił z kolei, że bardzo dobrze, że ludzie protestują na ulicach bo to znaczy że są zaangażowani. - Nie zgadzam się z protestem klubów Gazety Polskiej ale dodam iż jestem pod wrażeniem bo każda aktywność obywateli cieszy i świadczy o rozwoju demokracji - mówił. Podkreślił jednocześnie, że trzeba wzmocnić obywateli w obszarze prawnym np poszerzając pomoc prawną dla nich. Dodał, że warto by uzdrowić też pozwy zbiorowe.
Powiązany Artykuł
Kontynuacja reformy sądownictwa. Solidarna Polska przedstawiła propozycje zmian
"Reforma potrzebna"
Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy dodał iż ustawa nowelizująca ustrój sądów powszechnych i Sądu Najwyższego została podpisana przez Głowę Państwa bo była potrzebna. - Odnosi się ona tez do sprawy bardzo ważnej, mianowicie takiej że jeden sędzia nie może podważać kompetencji drugiego sędziego - zaznaczył.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "7x24"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Goście: Jarosław Krajewski (PiS), Jan Filip Libicki (PSL), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska), Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 9.06
PR24/jj
Polecane
REKLAMA