Dr Paweł Boguszewski: coraz więcej młodych ludzi cierpi na depresję

- Śmiało można powiedzieć, że depresja jest już zaburzeniem cywilizacyjnym, które dotyka ogromną ilość ludzi - wskazywał w Polskim Radiu 24 neurobiolog dr Paweł Boguszewski. - W tym bardzo wielu młodych - dodał.

2020-02-23, 18:30

Dr Paweł Boguszewski: coraz więcej młodych ludzi cierpi na depresję
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/fizkes

Posłuchaj

Dr Paweł Boguszewski o tym, czy istnieje lek idealny na depresję (Człowiek i jego dzieło)
+
Dodaj do playlisty

Gościem audycji "Człowiek i jego dzieło" był dr Pawel Boguszewski, czyli człowiek, który tłumaczy Polakom jak funkcjonuje mózg. Doktor zajmuje się badaniem zachowania oraz emocji i ich korelatów neurobiologicznych w modelach wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. - Ta praca polega na tym, że badamy zachowania zwierząt pod kątem tego, co nam mogą powiedzieć o działaniu układu nerwowego - tłumaczył dr Boguszewski.

- To analiza różnego rodzaju testów, w których badamy pamięć, poziom lęku, poziom sprawności fizycznej. Nasze pytania dotyczą tego, jak sprawdza się terapia, jak działa cząsteczka, która może być potencjalnym lekiem. To badania zarówno różnego rodzaju metod, jak i badania podstawowe - dodał.

Powiązany Artykuł

kobieta depresja przemoc 1200 free
Choroba, która może dotknąć każdego. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

"Depresja to już choroba cywilizacyjna"

Dr Paweł Boguszewski zwracał uwagę na to, jak dużym problemem jest dzisiaj depresja. - Śmiało można powiedzieć, że depresja jest już zaburzeniem cywilizacyjnym, które dotyka ogromną ilość ludzi, w tym bardzo wielu młodych. Jest zjawiskiem różnorodnym. Rozciąga się od takich stanów emocjonalnych jak bycie smutnym po silną depresję, kiedy to człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Czasem nawet nie potrafi ani wstać, ani chodzić - wskazywał.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że przyczyną objawów depresji jest coś, co dzieje się w naszym mózgu. - Być może jest to jakiś mechanizm chemiczny, przekazywania sygnałów między komórkami. Być może jest to mechanizm anatomiczny, czyli jakieś miejsce ma dysfunkcję, bądź sygnały elektryczne w naszym mózgu nie przechodzą prawidłowo - powiedział.

REKLAMA

- Możemy leczyć depresję podając leki, ale to nadal działanie na oślep. Aby stworzyć lek idealny, musimy wiedzieć, co tak naprawdę w mózgu się dzieje. Dlatego musimy badać chemię, elektrykę i anatomię mózgu - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: dr Paweł Boguszewski (neurobiolog)
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 18.06

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej