Od niedzieli korekta rozkładu jazdy pociągów. Zobacz, co się zmieni
W niedzielę, 15 marca wprowadzona będzie korekta rozkładu jazdy pociągów. Celem zmian jest dostosowanie kursowania pociągów do harmonogramu prac torowych. Kolejarze zapowiadają, że na niektórych trasach zostaną otwarte zmodernizowane odcinki. Dzięki temu skróci się czas podroży. Pasażerowie z niektórych regionów kraju muszą się jednak liczyć z nowymi utrudnieniami.
2020-03-13, 13:07
W Małopolsce, po zakończeniu kolejnego etapu prac w aglomeracji krakowskiej, skróci się czas przejazdu na trasie Kraków Główny – Katowice do około 90 minut dla najszybszych pociągów.
Zwiększy się częstotliwość połączeń z centrum Krakowa na lotnisko w Balicach - z 19 do 41 pociągów. Na stacji Kraków Mydlniki podróżni skorzystają z wind, przejścia podziemnego i dwóch wygodnych peronów. Po latach mieszkańcy miasta będą mogli wsiąść do pociągów na przystanku Kraków Nowa Huta, gdzie zaplanowano postoje składów regionalnych.
Na stacji Wrocław Główny podróżni skorzystają z nowego peronu, który ułatwi dostęp z pociągów do komunikacji miejskiej.
Na stacji Szczecin Główny wszystkie już perony i przejścia, będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Do 20 nowych przystanków, które w ubiegłym roku zwiększyły dostępność do kolei, od 15 marca zarządca sieci PKP PLK dołączy kolejny – Stalowa Wola Charzewice. Na przystanku Lublin Zachodni od korekty będą się zatrzymywać pociągi dalekobieżne.
Kontynuowane są prace m.in. na liniach Warszawa – Lublin, Częstochowa – Zawiercie, Wrocław – Poznań.
Zmiany rozkładów niemal w całej Polsce
Od połowy marca rozpocznie się przebudowa linii Zbąszynek – Czerwieńsk w woj. lubuskim. Zakres prac na linii jednotorowej wymaga, wprowadzenia na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek zastępczej komunikacji autobusowej.
Prace rozpoczną się również na odcinku Wronki – Słonice, na linii Poznań – Szczecin, na której już wymieniane są tory między Poznaniem a Wronkami oraz Słonicami a Szczecinem. Jazda obok prowadzonych robót wymaga ograniczenia prędkości, co przełoży się na wydłużenie czasu przejazdu o około 30 minut.
W woj. śląskim ruszą prace na linii Chybie – Wisła Głębce. Zakres robót będzie wymagał zmian w komunikacji. Koleje Śląskie zaplanowały zastępczą komunikację autobusową na odcinkach Bielsko-Biała – Skoczów – Ustroń – Wisła Głębce oraz Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg – Chybie Mnich – Pierściec – Skoczów – Goleszów – Ustroń.
Na tory wraca kilka pociągów. IC Czartoryski będzie jeździł w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, przez Warszawę i Poznań, a IC Brda połączy Warszawę z Bydgoszczą. Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.
Od 21 marca PKP Intercity uruchomi dodatkowy, kursujący w weekend, pociąg TLK Pobrzeże BIS, który obsłuży rosnącą liczbę pasażerów między centralną Polską a Trójmiastem.
Na czas wprowadzenia korekty rozkładu jazdy,15 i 16 marca na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni.
Informacje dotyczące obowiązującego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach w formie plakatów, a także w internecie.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA
REKLAMA