Trwa walka z koronawirusem. Godzina policyjna w kolejnych krajach
Kuwejt i Indie wprowadziły godzinę policyjną, aby ograniczyć rozszerzanie się epidemii koronawirusa. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się Jordania.
2020-03-22, 05:40
Powiązany Artykuł
Koronawirus atakuje Afrykę. Pierwsze przypadki w trzech krajach
Kuwejt wprowadza, poczynając od niedzieli, godzinę policyjną od godz. 17.00 do 4.00 czasu lokalnego - poinformowała państwowa agencja prasowa KUNA powołując się na komunikat rządu.
Osobom naruszającym godzinę policyjną grozi kara 3 lat więzienia lub grzywna w wysokości 10 tys. dinarów (32.157 USD). W pilnowaniu przestrzegania godziny, policji pomagać będzie Gwardia Narodowa.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Źródłem ponad 10 proc. zakażeń są osoby bez objawów". Nowe badanie ws. koronawirusa
Wcześniej ogłoszono zawieszenie zajęć w szkołach i uniwersytetach aż do 4 sierpnia a także wstrzymanie prac rządu i prywatnych agencji na okres 2 tygodni.
Agencja KUNA zapewniła, że strategiczne rezerwy żywności w kraju "są bezpieczne i wystarczające" i wezwała ludzi do powstrzymania się od jej wykupywania.
Dotychczas wykryto w Kuwejcie 176 przypadków zainfekowania koronawirusem.
Podkreśla się, że posunięcia zastosowane przez Kuwejt w ramach walki z pandemią są najostrzejsze ze wszystkich państw rejonu Zatoki Perskiej.
Powiązany Artykuł
"Zostańcie w domach". Apel celebrytów i ludzi kultury
Rok więzienia za naruszenie godziny policyjnej
W Jordanii wejście w życie rozporządzenia o godzinie policyjnej ogłosiły w sobotę wieczorem syreny. Naruszającym godzinę policyjną, obowiązującą od godz. 7, grozi rok więzienia.
- Każdy kto wyjdzie na zewnątrz będzie karany - powiedział minister sprawiedliwości Bassam Talhuni. Przestrzegania godziny policyjnej, która ma obowiązywać do odwołania, pilnują tysiące żołnierzy.
Wcześniej ogłoszono decyzję o zamknięciu granic z Syrią, Irakiem, Egiptem i Izraelem oraz zawieszenie komunikacji lotniczej.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Liczba ofiar śmiertelnych na świecie przekroczyła 10 tysięcy. Nowe dane ws. koronawirusa
Mimo zakazu przemieszczania się, jak informuje Reuters, na ulicach miast jordańskich wciąż jest pełno ludzi i premier Omar Razzaz ostrzegł, że rząd w tej sytuacji będzie zmuszony podjąć bardziej drastyczne kroki.
W czwartek zamknięty został stołeczny Amman, a na drogach wjazdowych do stolicy stanęły posterunki wojskowe, które przepuszczają tylko transporty żywności i "najbardziej potrzebnych towarów" oraz osoby odbywające podróże służbowe i reprezentujące wybrane przedsiębiorstwa.
Liczba osób zarażonych koronawirusem w Jordanii wzrosła w sobotę wieczorem do 99, po wykryciu kolejnych 15 przypadków.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Izolowanie, testowanie, leczenie". WHO radzi, jak walczyć z koronawirusem
Odwołane śluby i wybory
Premier Indii Narendra Modi w przemówieniu telewizyjnym wezwał współobywateli do pozostawania w domach przez 14 godzin od godz. 2.30 do 16.30 czasu polskiego. - Środki, które podejmujemy pomogą w czasach, które nadejdą - powiedział Modi.
Poszczególne stany Indii wprowadziły dodatkowe, czasami daleko idące, ograniczenia. M.in. władze czterech miast w rodzinnym stanie premiera - Gudżaracie - zarządziły ich całkowite zamknięcie. Wezwano obywateli do unikania podróży na wieś aby nie powodować zagęszczenia w pociągach i autobusach. Odwołano prywatne uroczystości, takie jak śluby, a także lokalne wybory.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Skuteczny lek na COVID-19. Donald Trump zapowiedział przyspieszenie testów
Rząd federalny wydał rozporządzenia mające na celu zwiększenie produkcji masek ochronnych i środków dezynfekujących.
Modi wezwał obywateli aby w niedzielę stanęli na balkonach i w oknach oraz klaskali w dłonie i dzwonili dzwoneczkami aby w ten sposób wyrazić uznanie dla pracowników służb sanitarnych i służby zdrowia walczących ze śmiercionośnym wirusem.
kstar
REKLAMA