Prezydent: "tarcza antykryzysowa" powinna trafić do podpisu przed 1 kwietnia

- Rozmawiałem dziś z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Zgodziliśmy się, że tzw. tarcza antykryzysowa powinna przyjść do podpisu prezydenta przed 1 kwietnia. Bardzo bym chciał, żeby tak się stało, ten pakiet ustaw musi jak najszybciej zacząć działać - mówił prezydent Andrzej Duda.

2020-03-28, 20:51

Prezydent: "tarcza antykryzysowa" powinna trafić do podpisu przed 1 kwietnia
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Facebook/Kancelaria Prezydenta RP

Posłuchaj

28.03.2020 Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Adamczykiem (TVP Info)
+
Dodaj do playlisty

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.

Powiązany Artykuł

grodzki_en_1200.jpg

Prezydent poinformował w TVP Info, że odbył w sobotę rozmowę z marszałkiem Grodzkim, podczas której zaapelował, by Senat jak najszybciej podjął pracę nad tzw. tarczą antykryzysową.

- Cieszę się, że pan marszałek zgodził się ze mną przynajmniej w jednej kwestii, a mianowicie w takiej, że ten pakiet ustaw powinien przyjść do podpisu prezydenta przed 1 kwietnia. Ja bym bardzo chciał, żeby tak się stało, bo on musi jak najszybciej zacząć działać - mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że dzisiaj obok bezpieczeństwa życia i zdrowia Polaków, drugą najważniejszą kwestią jest ich bezpieczeństwo ekonomiczne i bezpieczeństwo polskiej gospodarki.

REKLAMA

Andrzej Duda: mam nadzieję, że to wolne tempo wzrostu liczby zachorowań się utrzyma

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda 1200 Twitter.jpg

"Wszystkie ręce na pokład"

Prezydent ocenił, że rozwiązania służące ochronie miejsc pracy, wzmacniające polskich przedsiębiorców muszą jak najszybciej wejść w życie. - Nie ma żadnej wątpliwości, że kryzys będzie, nie ma żadnej wątpliwości, że ta trudna sytuacja życiowa przełoży się na bardzo trudną sytuację gospodarczą i to nie tylko u nas, ale na całym świecie. To będzie takie ekonomiczne tsunami. My musimy to przetrwać i trzeba wszystkie ręce rzucić na pokład, żebyśmy jak najszybciej sobie z tym dali radę - oświadczył.

Jak informowało Centrum Informacyjne Senatu, marszałek Izby Tomasz Grodzki po konsultacji z Konwentem Seniorów zdecydował o przesunięciu na poniedziałek, na godz. 15. posiedzenia Senatu, zwołanego pierwotnie na wtorek.

REKLAMA

Zmiana prawa wyborczego

- Każda taka zmiana, która powoduje, że osoba, która - w przypadku, kiedy nie ma takiej dodatkowej formy głosowania - w ogóle by nie mogła wziąć udziału w wyborach, przyczynia się do realizacji zasady powszechności wyborów - powiedział prezydent w TVP Info, pytany o uchwaloną ostatniej nocy zmianę Kodeku wyborczego.

Dodał, że "taki szerszy katalog możliwości głosowania funkcjonuje w wielu krajach i on poprawia frekwencję, poprawia możliwości głosowania, daje przede wszystkim możliwość głosowania osobom, które w innych warunkach by głosu oddać w wyborach nie mogły".

Powiązany Artykuł

karetka_1200 (4).jpg

Zwiększenie frekwencji

- Uważam, że wszelkie działania, które prowadzą do zwiększenia frekwencji, to są działania dobre; działania, które prowadzą do zwiększenia powszechności wyborów poprzez danie większej możliwości oddania głosu w wyborach, to są działania o charakterze profrekwencyjnym, a ja zawsze mówię, że mi zależy na tym, żeby frekwencja była jak najwyższa - powiedział Duda.

W nocy z piątku na sobotę Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zmniejszyć negatywne skutki epidemii dla gospodarki. Wśród przyjętych przepisów znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Poprawka i tryb jej wprowadzenia wywołały protest ugrupowań opozycyjnych, które chcą doprowadzić do wycofania tego rozwiązania w Senacie.

REKLAMA

"To będą trudne święta"

Prezydent Andrzej Duda, pytany podczas sobotniego wywiadu w TVP Info o nadchodzące święta wielkanocne, powiedział, że najważniejsze będzie zachowanie spokoju i dyscypliny.

Zaznaczył, że trzeba będzie pamiętać o wszystkich zasadach. - Jak ktoś się poczuje grypowo, to proszę nie chodzić w żadne skupiska, proszę się nie udawać do placówek pomocy medycznej, żeby nie zarazić personelu medycznego, tylko proszę dzwonić - instruował prezydent. Jak wyliczył, można zadzwonić na infolinię, do lekarza rodzinnego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Powiązany Artykuł

Koronawirus sejm ustawa 1 PAP-1200.jpg

- W każdym razie nie udawać się w skupiska ludzkie. A już absolutnie nie udawać się tam, gdzie są pracownicy służby medycznej - podkreślił. Zaznaczył, że personel medyczny z ogromnym trudem walczy o zdrowie i życie pacjentów i należy uważać, by go przypadkiem nie zarazić.

Wyrazy współczucia

Prezydent złożył równocześnie wyrazy współczucia dla wszystkich rodzin osób, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem. "Jest to straszne, ale musimy walczyć o to, żeby ofiar tej epidemii było jak najmniej" - powiedział.

REKLAMA

- Mam nadzieję, że sprawdzą się głosy niektórych ekspertów, którzy mówią, że te wszystkie środki, (...) te zabezpieczenia, które wprowadziliśmy, plus dyscyplina społeczna, doprowadzi do tego, że po świętach Wielkiej Nocy będzie się sytuacja wyraźnie poprawiła i będziemy mogli zacząć wracać do normalnego życia - powiedział.

- Bardzo bym chciał, żeby tak było" - zapewnił. "Ale te święta to będą takie wyjątkowe święta. Trudne święta. Niestety, mało rodzinne święta. Takie święta często przez sieć i internet - powiedział.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

ka/pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej