Politolog: żadne państwo nie poradzi sobie w pojedynkę ze skutkami pandemii

- Unia Europejska stoi być może przed największym wyzwaniem w swojej historii. Głównym atutem UE są argumenty finansowe i tutaj może interweniować, ale na razie nie wiemy, czy pandemia będzie miała jedną fazę, czy nastąpi jej nawrót - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 obecny w Strasburgu Zbigniew Stefanik, politolog, europeista.

2020-04-05, 11:12

Politolog: żadne państwo nie poradzi sobie w pojedynkę ze skutkami pandemii

Posłuchaj

Zbigniew Stefanik o walce UE z pandemią koronawirusa ("Temat Dnia")
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmowy była sytuacja Unii Europejskiej w obliczu pandemii koronawirusa. - UE nie dysponuje w swych prerogatywach kwestią polityki zdrowotnej, zatem trudno było spodziewać się z jej strony konkretnych działań. Zamknęły się jednak granice, w tym granica francusko-niemiecka. Głównym atutem UE są argumenty finansowe i tutaj można interweniować - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

"Polityczne układanki"

Powiązany Artykuł

Bronisław WIldstein 1200.jpg
"Nasza cywilizacja została wręcz podważona". Wildstein o skutkach pandemii

- Przed nami dwa wyzwania: walka z epidemią i walka ze skutkami tej epidemii. Większość ekspertów wskazuje, że żadne państwo nie poradzi sobie w pojedynkę. Na tym etapie KE proponuje 100 mld euro, tylko pytanie jak będzie wyglądała sytuacja państw członkowskich. Wyzwaniem jest także zwalczanie skutków kryzysu. UE stoi być może przed największym wyzwaniem w swojej historii - zwrócił uwagę.

- Na tym etapie nie wiemy czy epidemia będzie miała jedną fazę czy będzie jej nawrót. Na szacowanie strat jest za wcześnie. Strefa euro będzie ratowała własne aktywa, ale nie wiadomo jak będzie wyglądała po pandemii. Pytanie też jak sytuacja potoczy się dalej. Polityczne układanki również wpłyną na to jak UE poradzi sobie z tym kryzysem - dodał politolog.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Koronawirus jak rozpędzony pociąg". Polska lekarka w Nowym Jorku ostrzega

REKLAMA

Zdaniem Zbigniewa Stefanika "państwa strefy euro przekonują się boleśnie, że potrzebują pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej. Francuskim rolnikom brakuje 200 tys. rąk do pracy z powodu pandemii. Podobna sytuacja występuje także w innych branżach zawodowych. Potrzebni są nie tylko producenci, ale i konsumenci z tego regionu Europy".


Więcej w nagraniu.

* * *  

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24" 

REKLAMA

Prowadzący: Łukasz Sobolewski 

Gość: Zbigniew Stefanik (politolog)

Data emisji: 05.04.2020 

Godzina emisji: 10.38

REKLAMA

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej