PKP zaproponowało innym przewoźnikom kolejowym ulgi na czas pandemii
Dwie kolejowe spółki reagują na utrudnienia w transporcie szynowym spowodowane pandemią koronawirusa. PKP S. A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. zaproponowały przewoźnikom korektę rozliczeń w czasie epidemii. Poinformował o tym Urząd Transportu Kolejowego.
2020-04-15, 22:30
Zmiana sposobu naliczania opłat ma je urealnić i dostosować do obecnej sytuacji. Mniejszy ruch pasażerski ma istotny wpływ na przychody przewoźników, powoduje również zmniejszenie liczby kursujących pociągów.
Ograniczenia wynikające z epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 mają wpływ na segment przewozów pasażerskich. Zarówno PKP S.A., jak i PKP PLK S.A. przygotowały propozycje dla przewoźników kolejowych korzystających z infrastruktury.
Większość rozliczeń między przewoźnikami pasażerskimi a operatorami infrastruktury kolejowej i usługowej opiera się na wcześniej zakontraktowanej wielkości ruchu wynikającej z rozkładu jazdy.
Korekty rozkładów jazdy
REKLAMA
Na początku drugiej połowy marca przewoźnicy kolejowi zostali zmuszeni do korekt rozkładu jazdy. Niska frekwencja spowodowała, że konieczne było odwołanie wielu połączeń, by ograniczyć straty finansowe. Trudności dotknęły wszystkich przewoźników – państwowych, samorządowych i prywatnych.
Wkrótce przedstawiciele branży kolejowej wystosowali apel do władz o "tarczę antykryzysową" dla kolei. Jednym z postulatów było obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury kolejowej. Dziś odpowiedziały na ten apel dwie kolejowe spółki, w tym zarządca sieci kolejowe, czyli PKP – Polskie Linie Kolejowe.
Zawieszone opłaty
Operator zawiesza pobierania opłat za dostęp do infrastruktury usługowej między 15 marca a 30 kwietnia 2020 r. Po tym okresie wyliczy koszty dostępu do stacji pasażerskich biorąc pod uwagę faktycznie zrealizowane zatrzymania na stacjach pasażerskich. Okres ten może zostać wydłużony na podstawie decyzji Zarządu PKP przekazanej w formie jednostronnego oświadczenia.
Przewidziane są również dodatkowe upusty w zakresie wysokości opłat w okresie zawieszenia. Zostaną one rozliczone na podstawie odrębnego dokumentu.
REKLAMA
Od 13 marca PKP Polskie Linie Kolejowe zawiesiły obciążanie przewoźników opłatami rezerwacyjnymi z tytułu rezygnacji z całej lub części trasy. Ponadto od 14 marca przewoźnicy kolejowi nie są obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym czy zwiększoną masą brutto niż wynika to z rozkładu jazdy. Zasady te obowiązywać będą do odwołania.
PolskieRadio24/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA