Świat walczy z kryzysem. "Polityka monetarna nie może być wystarczająca"
- Ekonomiści związani z bankami centralnymi – a to banki głównie drukują pieniądze – już od dłuższego czasu mówili, że polityka monetarna nie może być wystarczająca wobec tak dużego kryzysu - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Tomasz Grosse.
2020-04-19, 21:21
Posłuchaj
Cały świat próbuje się zmierzyć z kryzysem ekonomicznym wywołanym przez epidemię koronawirusa. W większości przypadków jest to drukowanie dodatkowych pieniędzy. W Europie są to miliardy euro, które idą m.in. na nisko oprocentowane pożyczki i kredyty, a w Stanach Zjednoczonych to największy pakiet pomocowy w dziejach tego kraju.
- Ekonomiści związani z bankami centralnymi – a to banki głównie drukują pieniądze – już od dłuższego czasu mówili, że to nie jest wystarczające w przypadku kolejnego kryzysu, albo inaczej - że polityka monetarna nie może być wystarczająca wobec tak dużego kryzysu – podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse.
Powiązany Artykuł

Ekspert: wiele rządów dokona redefinicji gospodarki w strategicznych sektorach
Jak objaśniał, dzieje się tak "głównie dlatego, że amunicja, którą do tej pory dysponowały banki centralne się skończyła albo jest bardzo ograniczona". - Jednocześnie ekonomiści dodawali, że potrzeba polityki fiskalnej, czyli przede wszystkim mobilizacji po stronie podatków, ewentualnie po stronie zaciągania długu – zaznaczył gość PR24.
REKLAMA
- W tej chwili wysiłki takich krajów jak Stany Zjednoczone, ale też największych krajów w Unii Europejskiej idą w tym kierunku. Już rozpoczęły się na bardzo szeroką skalę działania monetarne banków centralnych. Ale oprócz tego rządy starają się mobilizować fundusze po stronie polityki fiskalnej, budżetowej – dodał Tomasz Grosse.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Piotr Wąż
REKLAMA
Gość: prof. Tomasz Grosse
Data emisji: 19.04.2020
Godzina emisji: 19.35
PR24
Polecane
REKLAMA