Władze dofinansują rozwój retencji wody w miastach

W czerwcu rozpocznie się kolejny, piaty już nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody. To szczególnie ważne w obliczu tegorocznej suszy. Na co dokładnie będą mogły uzyskać wsparcie samorządy?

2020-05-05, 08:08

Władze dofinansują rozwój retencji wody w miastach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/CHOKCHAI POOMICHAIYA

Posłuchaj

Władze dofinansują rozwój retencji wody w miastach (I.Kostyszyn/PR1)
+
Dodaj do playlisty

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi, że gminy będą mogły uzyskać wsparcie na:

  • inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich
  • projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wody odpadowej
  • budowę i rozwój sieci kanalizacji deszczowej

Jak podkreśla minister, obserwujemy zmiany  klimatu i z jednej strony musimy im przeciwdziałać, a z drugiej dostosowywać się do nowych okoliczności. Dlatego należy zatrzymywać jak najwięcej wody na terenach miejskich i odpowiednio ją zagospodarować. Obecnie realizowane są 44 projekty  - nie tylko w największych miastach - na łączną kwotę dofinansowania unijnego ponad miliarda złotych. Monika Jarosińska-Jedynak podkreśla, że rozwój retencji pozwoli z jednej strony przeciwdziałać skutkom suszy, a z drugiej - minimalizować skutki ulew w dużych miastach.

Powiązany Artykuł

eastnews j k ardanowski 1200.jpg
Minister rolnictwa zachęca do wykorzystywania dotacji w celu retencjonowania wody

Miasto jak gąbka

Wiele miast już od dawna rozwija systemy gospodarowania wodą, zwłaszcza deszczówką. Na przykład w Bydgoszczy przyjęto koncepcję miasta-gąbki . Projekt jest realizowany z funduszy Komisji Europejskiej. Jak podkreśla prezes spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Stanisław Drzewiecki,  deszcz to korzyść. Wyjaśnia, że budowane są 72 zbiorniki retencyjne, które będą gromadziły wodę w czasie deszczu, później będzie ona uzdatniana i wykorzystywana np. do nawadniania terenów zielonych, ale też w celach komunalnych.

Z kolei w podwarszawskim Piasecznie mieszkańcy mogą otrzymać wsparcie finansowe na realizację trwałych systemów małej retencji służących gromadzeniu deszczówki m.in. ogrodów deszczowych, studni chłonnych czy zbiorników retencyjnych - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Jak dodaje, katalog inwestycji nie jest zamknięty. Dofinansowanie wynosi 5 tysięcy złotych dla osób fizycznych i 10 tysięcy złotych dla wspólnot.

Do wydania w piątym naborze wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody jest 60 milionów złotych.

PolskieRadio24.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia, I.Kostyszyn, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej