80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Historyk: celem była eksterminacja Polaków

- Obozy takie jak w Auschwitz w 1940 r. zaczęły się wypełniać Polakami, głównie przez ogromną akcję represyjną przeciwko polskim elitom. Ta polityka prowadziła do tego, by Polacy ugięli się i przestali organizować konspirację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogusław Kopka, historyk.

2020-06-13, 16:08

80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Historyk: celem była eksterminacja Polaków
KL Auschwitz. Foto: Linda_K/shutterstock.com

Posłuchaj

Prof. Bogusław Kopka o pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz ("Temat Dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmowy była 80. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz. - To był początek tej największej fabryki śmierci, jaka powstała z inicjatywy III Rzeszy. Jej podstawowym celem była eksterminacja narodu polskiego. Obozy zaczęły się wypełniać Polakami, głównie przez ogromną akcję represyjną przeciwko polskim elitom. Ta polityka prowadziła do tego, by Polacy ugięli się i przestali organizować konspirację - podkreślił prof. Bogusław Kopka.

Powiązany Artykuł

Anita Czerwińska -663.jpg
Czerwińska o obchodach w Auschwitz: trzeba ujawniać prawdę światu

- Niemcy byli znani z tego, że w początkowym okresie wojny skrupulatnie ukrywali te eksterminacje. Nie informowano też gdzie więźniowie są kierowani i nie było żadnych zarzutów. Było więc ogromne zdziwienie, że ci ludzie zniknęli z pola widzenia swoich rodzin - dodał. 

Jego zdaniem ta rocznica nie jest mocno utrwalona w pamięci, ponieważ jest "to problem historiografii i udokumentowania w badaniach. Auschwitz-Birkenau jest dziś postrzegany jako niemiecka fabryka śmierci i na dobrą sprawę w świadomości mamy obraz ze schyłkowego okresu tego obozu". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Bogusław Kopka (historyk)
Data emisji: 13.06.2020
Godzina emisji: 15.49

PR24/PAP/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej