Komitet Obrony Praw Lokatorów: trzeba doprowadzić do skutecznego wypłacenia odszkodowań lokatorom

- Nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych jest potrzebna po to, żeby doprowadzić do skutecznego wypłacenia odszkodowań lokatorom - powiedział Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.

2020-06-16, 00:30

Komitet Obrony Praw Lokatorów: trzeba doprowadzić do skutecznego wypłacenia odszkodowań lokatorom

Powiązany Artykuł

spiewakjaneastnews1200.jpg
"Pozwoli naprawić krzywdy". Śpiewak o projekcie PiS ws. reprywatyzacji

W ten sposób odniósł się do złożonego w poniedziałek w Sejmie przez klub PiS projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów.

Żaczek ocenił, że propozycje zawarte w projekcie jako bardzo dobre, ponieważ – jak zaznaczył – poprawiają one pewne wady obecnej ustawy o Komisji Weryfikacyjnej. - To jest tak naprawdę rozszerzenie ustawy o Komisji Weryfikacyjnej -powiedział, wskazując, że chodzi o procedury związane z wypłatami odszkodowania.

- W dotychczasowej wersji tej ustawy, pieniądze na odszkodowania zasądzone przez komisje trafiały na konto miasta i miały być wypłacane lokatorom przez miasto - powiedział. - Jak wiemy, to się nie działo, bo wtedy ustawodawca nie przewidział tego, że to nie nastąpi - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Kaleta: środki na wypłatę odszkodowań będą przeniesione do Funduszu Reprywatyzacji

REKLAMA

Podkreślił jednocześnie, że miasto zaskarżało decyzje komisji, blokując tym samym wypłaty odszkodowań.

- Ta nowelizacja jest bardzo potrzebna - po to, żeby doprowadzić do skutecznego wypłacenia tych odszkodowań lokatorom - powiedział Żaczek.

Zaznaczył jednocześnie, że zgodnie z projektem, odszkodowania będą niezależne od postępowań, które już są, a ponadto, przyszłe decyzje komisji nie będą mogły być zaskarżane.

Powiązany Artykuł

twitter komisja weryfikacyjna 1200.jpg
PiS składa projekt ws. reprywatyzacji. Nowe prawo ma usprawnić procedury dot. odszkodowań

"Lokatorzy boją się, że kamienice będą z ich mieszkańców"

Jakub Żaczek zwrócił także uwagę na zapis projektu dotyczący uniemożliwienia zwracania kamienic wraz z lokatorami. - Jest to krok w dobrym kierunku, ale wydaje się, że można by pójść jeszcze dalej - powiedział. Wyjaśnił, że lokatorzy obawiają się takiego działania, że kamienice najpierw będą opróżniane z ich mieszkańców, np. przez wzgląd na zły stan techniczny budynków lub z uwagi na kończącą się im umowę, a następnie nowi lokatorzy nie będą zasiedlani, ponieważ są roszczenia. - I w tym momencie, gdy wygasną wszystkie umowy najmu, to będzie można te kamienice zwracać - zauważył.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> "Być może poprzemy". Potapowicz o projekcie ustawy szefa komisji weryfikacyjnej

Liczący 45 stron projekt wraz z uzasadnieniem został zamieszczony w poniedziałek po południu na stronach Sejmu. Jak wskazano, dotyczy on "uporządkowania i usystematyzowania obowiązujących przepisów, co pozwoli na sprawniejsze działanie komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa". Jako przedstawiciela wnioskodawców wskazano posła PiS i członka komisji weryfikacyjnej Pawła Lisieckiego.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, chodzi m.in. o wprowadzenie rozwiązań, które zagwarantują "wypłatę wynikających z ostatecznych decyzji komisji kwot z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia na rzecz osób pokrzywdzonych w procesie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich".

Jak podkreślono, "z uwagi na wyłączenie możliwości składania sprzeciwu przez m.st. Warszawa, logiczną konsekwencją takiego kierunku zmian legislacyjnych jest przyjęcie, że zaskarżone w trybie dotychczasowych przepisów decyzje, przyznające odszkodowanie lub zadośćuczynienie, uważa się za ostateczne i prawomocne, zaś same odszkodowania oraz zadośćuczynienie zostaną wypłacone uprawnionym osobom w terminie 14 dni od daty wejścia niniejszej ustawy w życie".

Zgodnie z projektem umorzone miałyby być postępowania sądowe o odszkodowanie lub zadośćuczynienie dla pokrzywdzonych lokatorów nieruchomości warszawskich zainicjowane wskutek wniesienia sprzeciwu wyłącznie przez miasto.

Jak napisali autorzy projektu, środki, uzyskiwane w wyniku egzekucji obowiązków nakładanych na określone podmioty w decyzjach komisji, "przekazane zostaną przez m.st. Warszawa na rachunek Funduszu Reprywatyzacji", gdzie będą odtąd gromadzone, co zdaniem projektodawców wpłynie na szybkość ich wypłaty w formie odszkodowań lub zadośćuczynień.

kstar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej