USA wycofają część żołnierzy z Niemiec. Prof. Grosse: nie najlepsza wiadomość dla Polski

- To wiadomość, która z punktu widzenia interesów Polski nie jest najlepsza. Wycofanie tak dużej liczby żołnierzy z Niemiec jest na rękę naszemu zachodniemu sąsiadowi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji "Kontrapunkt" wziął również udział dr Kamil Zajączkowski (UW).

2020-06-16, 21:45

USA wycofają część żołnierzy z Niemiec. Prof. Grosse: nie najlepsza wiadomość dla Polski
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Foto: PR24

Powiązany Artykuł

Donald Trump free 1200 shutter.jpg
Donald Trump: wycofamy część wojsk z Niemiec

Prezydent Donald Trump potwierdził zamiar redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech do 25 tys. Jako powód podał zbyt niskie wydatki obronne Niemiec oraz niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych relacje handlowe.

Czytaj także:

Tłumacząc swoją decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec, Donald Trump przypomniał, że Niemcy od dawna nie wywiązują się z przyjętego w ramach NATO zobowiązania przeznaczania 2 proc. PKB na obronność.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW) stwierdził, że "ta wiadomość z punktu widzenia interesów Polski nie jest najlepsza".

REKLAMA

Dwa cele NATO

- Musimy pamiętać, że NATO u samych początków swojego istnienia spełniało dwa podstawowe cele: zabezpieczanie Europy Zachodniej przed blokiem wschodnim oraz trzymanie kontroli geopolitycznej nad Niemcami - mówił.

Powiązany Artykuł

East News Jens Stoltenberg NATO 1200.jpg
USA zapowiadają wycofanie części wojsk z Niemiec. Szef NATO rozmawiał z Trumpem

- Po zjednoczeniu Niemiec ta kontrola amerykańska znacznie osłabła. Wycofanie tak dużej liczby żołnierzy z Niemiec jest na rękę naszemu zachodniemu sąsiadowi. Ten ruch jest zgodny z dryfem rozbieżności, który zarysował się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami - tłumaczył.

Posłuchaj

Prof. Tomasz Grosse: ten ruch jest zgodny z dryfem rozbieżności (Kontrapunkt/PR24) 25:04
+
Dodaj do playlisty

Dr Kamil Zajączkowski (UW) zauważył, że "w dyskusji o bazach amerykańskich w Niemczech cały czas podkreśla się stosunki bilateralne".

Ostrożność polityków

- Kwestię baz USA w Niemczech powinno się rozpatrywać w kontekście baz NATO-wskich. Wypowiedzi polskich polityków są dosyć ostrożne. Polsce nie jest na rękę, żeby uczestniczyć w sporze niemiecko-amerykańskim, który ma tło polityczne - dodał.

REKLAMA

- Tysiąc, może dwa tysiące żołnierzy, trafiłoby do Polski. To nie są sami żołnierze, trzeba uwzględnić kwestie logistyczne. Te bazy w Niemczech to bardzo duże przedsięwzięcie operacyjno-logistyczne - powiedział.

***

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW), dr Kamil Zajączkowski (UW)
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 20.32

PR24/IAR/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej