"Troszczymy się o polski interes narodowy”. Artur Soboń o projekcie Europejskiego Funduszu Odbudowy

- Potrafimy zabezpieczyć środki na naszą politykę, której symbolem jest 500 plus czy inne programy skierowane do rodziny, zachować zdolność budżetu do finansowania tych wydatków - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister rozwoju.

2020-06-20, 14:35

"Troszczymy się o polski interes narodowy”. Artur Soboń o projekcie Europejskiego Funduszu Odbudowy
Artur Soboń. Foto: PR24/AK

W piątek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ok. 700 mld zł może trafić do Polski z Unii Europejskiej w latach 2021-27 po nowej propozycji projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy i z budżetu unijnego na te lata.

Powiązany Artykuł

morawiecki 1200 pap.jpg
"To może być punkt zwrotny w historii UE". Premier wskazuje szanse, jakie daje Fundusz Odbudowy

- To są gigantyczne pieniądze wspierające polską gospodarkę. Gdybyśmy porównali to, co się udało osiągnąć w negocjacjach z Unią Europejską Donaldowi Tuskowi, a co było przedstawione jako sukces, to mamy 105 mld euro wobec 700 mld obecnie - skomentował Artur Soboń.

Posłuchaj

20.06.2020 Artur Soboń (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 9:24
+
Dodaj do playlisty

 - Troszczymy się w rozmowach o polski interes narodowy, to jest jedyne kryterium, które nam przyświeca. Nie kierujemy się projektami ideologicznymi czy wykraczającymi poza ramy polityki europejskiej. Polska wciąż będzie korzystała z polityki wyrównywania czyli spójności. Chcemy, że te zasady były sprawiedliwe, uniezależnione od projektów politycznych, jak ocena praworządności czy inne pomysły związane m.in. z relokacją uchodźców. Trzymamy się reguł, że pomoc otrzymują ci, którzy są najmniej zamożni - zaznaczył gość audycji.

Komentując wsparcie jakie otrzymują przedsiębiorcy w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią, wiceminister rozwoju przypominał, że do tej pory, na ratowanie 4 mln miejsc pracy wydatkowano z budżetu 90 mld zł. - Inicjatywy prezydenta służą temu, by najsłabsi otrzymali dodatek solidarnościowy, lub dodatkowe wsparcie,  jak w przypadku branży turystycznej. Z jednej strony branża turystyczna będzie mogła przetrwać ten trudny okres, z drugiej rodziny będą mogły dostać wsparcie, by po tym trudnym okresie, po zamknięciu szkół, można było skorzystać z okresu wakacyjnego – dodał.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. O podpisaniu dokumentu poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 złotych ma być przyznawany od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Świadczenie to ma przysługiwać osobom, które po 15 marca straciły pracę. Ustawa zakłada również podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Artur Soboń

Data emisji: 20.06.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 13.20

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej