Prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach z Czerwca '56 i '76: walka o godność i prawo

- Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu -  powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jerzy Eisler, historyk. To jedne z "miesięcy" w latach PRL, które, jak mówił, były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy".

2020-06-27, 15:20

Prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach z Czerwca '56 i '76: walka o godność i prawo

28 czerwca 1956 roku robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Podobnie czerwiec 1976 roku jest ważnym momentem nowożytnej historii Polski. Robotnicy podobnie jak wcześniej w Poznaniu i na wybrzeżu, wystąpili przeciwko komunistycznej władzy ze względu na drakońskie podwyżki cen, w tym żywności.

Powiązany Artykuł

poznan-56-zobacz_663x364_.jpg
Poznań '56 - serwis specjalny

Posłuchaj

Prof. Jerzy Eisler o PRL-owskich "Czerwcach" (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 25:34
+
Dodaj do playlisty

 

Polskie "miesiące"

Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to, obok m.in. Marca '68, Grudnia '70 czy Sierpnia '80,  jedne z "miesięcy" w historii PRL, podczas których doszło do protestów i wystąpień przeciw rządowi. 

REKLAMA

Zdaniem prof. Jerzego Eislera wszystkie te "miesiące" były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy", który trwał 45 lat. - Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z takich erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu - podkreślił.

Prof. Jerzy Eisler to jeden z historyków, którzy zaproponowali określenia "powstanie poznańskie" na wydarzenia z 1956 roku. Wskazał na to, że użyte przez wojsko siły podczas tłumienia protestów były takie "jak w warunkach wojennych". 

Czytaj więcej:

"Walczyli o godność"

Mówiąc o obu "Czerwcach" historyk mówił, że "detonatorem" wystąpień była sytuacja ekonomiczna. - Dokładnie taki sam ekonomiczny "detonator" pojawi się 20 lat później, podczas wydarzeń z 1976 roku - powiedział. -  To pokazuje jak ekonomia była silnie związana z polityką - dodał.

REKLAMA

Jednocześnie prof. Jerzy Eisler przestrzegł, żeby nie używać "banalizujących określeń", jakoby był to "bunt o kiełbasę". - Jeżeli ktoś tak mówi, niech ma świadomość, że w tym "buncie o kiełbasę" naprawdę zginęli ludzie. Oni walczyli o godność i prawo - zaznaczył na antenie PR24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: prof. Jerzy Eisler, historyk

Data emisji: 27.06.2020 

Godzina emisji: 14:33

PR24/PAP/IAR, ms

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej