"Poczytnik". Najnowsze powieści Wacława Holewińskiego
Najnowsze publikacje Wacława Holewińskiego są osadzone w wydarzeniach z historii Polski i opowiadają o losach zapomnianych XX-wiecznych postaci. - Chciałbym być edukatorem Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 autor, z którym rozmawiali Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.
2020-07-05, 22:30
W audycji "Poczytnik" rozmawiano z autorem na temat jego dwóch powieści - "Oraz wygrani zostali" i "Pogrom 1907".
W pierwszej z nich Wacław Holewiński odkurzył postać hrabiego Ignacego Karola Korwin-Milewskiego: ekscentrycznego szlachcica polskiego pochodzenia, niespełnionego malarza, prawnika, kolekcjonera obrazów, marszanda, sybaryty, właściciela wyspy położonej na Adriatyku, a przede wszystkim - postaci niezwykle ważnej dla polskiej kultury, lecz przy tym całkowicie zapomnianej.
W swojej powieści Holewiński przytacza najważniejsze wydarzenia z życia Korwin-Milewskiego. Opowiada o jego konfliktach z żoną i z kochankami, o jego bliskich relacjach z najważniejszymi polskimi i europejskimi artystami, o jego dzieciństwie, dorastaniu, a także o niezwykłym zmyśle, który pozwolił mu zgromadzić jedną z największych i najcenniejszych kolekcji malarstwa na świecie.
Holewiński zabiera czytelników w podróż po Litwie, Polsce, Niemczech, Włoszech; odmalowuje wieloetniczną i wielokulturową Europę przełomu XIX i XX wieku. Z uwagą przypatruje się swojemu bohaterowi, by w efekcie stworzyć portret człowieka, dzięki któremu możemy dziś oglądać dzieła tak wybitnych twórców, jak Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski czy Jan Matejko.
REKLAMA
Przy okazji tej postaci autor opowiedział w audycji o patriotyzmie hrabiego.
Koniec tryptyku
Powiązany Artykuł
"Ważne postaci dla naszego piśmiennictwa". Masłoń i Zapert o Ginczance i Jeleńskim
Drugą omawianą powieścią był "Pogrom 1907". To ostatnia z trzech części cyklu "Pogrom". Holewiński odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym społeczeństwem.
W części tej dochodzi do zwieńczenia historii postaci znanych już z poprzednich części, a na pierwszy plan wysuwa się postulat autora, by nie zapominać o bohaterach tamtych czasów, bohaterach, którzy w obecnej świadomości społecznej praktycznie nie istnieją.
Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
REKLAMA
Gość: Wacław Holewiński
Data emisji: 05.07.2020
Godzina emisji: 22.06
PR24/mat.prom/st
REKLAMA
REKLAMA