"Największą tajemnicą miejsce mordu i pochówku ofiar". Wasilewski o obławie augustowskiej

- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wasilewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem audycji była obława augustowska z 1945 roku, a w szczególności to, że wciąż nie jest znane miejsce mordu i pochówku ofiar.

2020-07-11, 17:40

"Największą tajemnicą miejsce mordu i pochówku ofiar". Wasilewski o obławie augustowskiej

Obława augustowska to operacja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały 50 Armii radzieckiej i wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy "małym Katyniem".

Posłuchaj

Posłuchaj

11.07.2020 Jarosław Wasilewski o tym, czego jeszcze nie wiemy o obławie augustowskiej. (Temat Dnia / Gość PR24) 19:49
+
Dodaj do playlisty

Celem obławy augustowskiej było zniszczenie polskiego oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Akcję przeprowadzono, bo chodziło też o zastraszenie ludności i zniszczenie tego ducha sprzeciwu wobec narzucanego powojennej Polsce komunizmu.

- Dokonywano aresztowań osób, które potencjalne były niechętnie komunizmowi, szkodziły władzy sowieckiej i były związane z oddziałami partyzanckimi - mówił w PR24 Jarosław Wasilewski. - Obława augustowska była akcją represyjną skierowaną przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, a konkretnie Armii Krajowej. To zbrodnia wciąż mało znana i słabo rozpoznana - dodał.

REKLAMA

"Sprawcą mordu był Związek Sowiecki"

Historyk zwrócił uwagę na to, że wciąż największą tajemnicą jest miejsce mordu i pochówku ofiar obławy augustowskiej.

- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny. Sprawcą mordu był Związek Sowiecki, który skrzętnie ukrył tę informacje w czasie swego istnienia, a obecna Rosja, będąca spadkobierczynią tamtego państwa, uchyla się od odpowiedzi. Państwo białoruskie też nie podjęło woli współpracy w tym zakresie - mówił historyk IPN.

Powiązany Artykuł

obława ipn 1200.jpg
Obława Augustowska. 74 lata ukrywania prawdy

Gość PR24 opowiadał o badaniach dot. obławy augustowskiej. W audycji pada rok 1987, kiedy jeden z okolicznych mieszkańców odszukał zwłoki zakopane w okolicach wsi Giby.

Więcej w zapisie całej audycji

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jarosław Wasilewski, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Białymstoku

Data emisji: 11.07.2020 

REKLAMA

Godzina emisji: 17:05

PR24/PAP/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej