Prezydent o rzezi Woli: wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców
Dziękuję, że w symboliczny sposób wspominamy bohaterstwo i służbę mieszkańców Woli i lekarzy szpitala wolskiego pomordowanych w rzezi tej dzielnicy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polegli dali wielkie świadectwo bohaterstwa.
2020-08-01, 10:54
Prezydent Andrzej Duda w sobotę rano oddał hołd mieszkańcom warszawskiej Woli, którzy zginęli w rzezi tej dzielnicy w 1944 r. Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym likwidację szpitala wolskiego przez Niemców. - To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego szpitala wolskiego - powiedział Andrzej Duda.
Powiązany Artykuł
![premier 20801042 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/af7df2e7-1596-47db-9ee4-9e662f177381.jpg)
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
"Największa zbrodnia ludobójstwa"
Prezydent przypomniał, że rzeź Woli jest uważana przez historyków za największą zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej. Zwrócił też uwagę na bohaterstwo lekarzy i personelu medycznego szpitala wolskiego, którzy mimo możliwości ucieczki, nie odeszli od łóżek chorych. Zamordowano wówczas ponad 360 lekarzy i pacjentów.
Posłuchaj
- 76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
- "Dowód męstwa i gotowości poniesienia ofiar w obronie ojczyzny". Premier o Powstaniu Warszawskim
Prezydent podziękował za pamięć o Polakach zamordowanych na Woli. - Dziękuje za to, że w ten symboliczny sposób wspominamy ich bohaterstwo i ich służbę. (...) Dziękuję za to, że pamięć tutaj na Woli cały czas jest, że tak wiele miejsc jest odnawianych i opatrzonych dbałością. Z całego serca za to dziękuję. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym - powiedział prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Likwidacji Szpitala Wolskiego dokonano w tzw. czarną sobotę 5 sierpnia 1944 roku.
jmo
REKLAMA