"Najwyższą ideą było wywalczenie wolności". Reszczyński o Powstaniu Warszawskim

- W Powstaniu Warszawskim chodziło o ideę, a najwyższą ideą było wywalczenie wolności, by Polska mogła pokazać Rosjanom, że jest gospodarzem na swoim terenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta. Gośćmi audycji byli również Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") oraz Przemysław Harczuk ("Gazeta Polska").

2020-08-01, 15:10

"Najwyższą ideą było wywalczenie wolności". Reszczyński o Powstaniu Warszawskim
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie . Foto: Shutterstock

Goście Polskiego Radia 24 odnieśli się do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i jego krytyki ze strony niektórych środowisk politycznych. Red. Jacek Żakowski odnośnie tego wydarzenia napisał na łamach "Gazety Wyborczej" o "hańbie politykierów". - Z wypowiedzi ludzi związanych ze środowiskiem "GW" przebija to, z czym mieliśmy do czynienia w czasach komuny. Mówiło się wówczas o bohaterskiej Armii Ludowej, która szła do Polski najkrótszą drogą, a więc z Moskwy - podkreślił Wojciech Reszczyński.

Posłuchaj

Publicyści o krytyce Powstania Warszawskiego (Temat Dnia/Gość PR24) cz. 1 19:54
+
Dodaj do playlisty

- W Powstaniu Warszawskim chodziło o ideę, a najwyższą ideą było wywalczenie wolności, by Polska mogła pokazać Rosjanom, że jest gospodarzem na swoim terenie. Zniszczenie całego miasta nastąpiło dopiero po upadku Powstania. Wówczas Warszawa stała się bezludnym miastem. Udawano potem mit wyzwolenia Warszawy, którego nie było - dodał.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda free Krakowskie przedmieście powstanie warszawskie PR-1200.jpg
Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla Warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków

"Przywrócone miejsce"

- Odnośnie Powstania Warszawskiego są trzy narracje: narracja komunistyczna mówiła o sanacyjnym dowództwie, które doprowadziło do upadku. Zakłamywała ona historię. W latach 90. pojawiła się narracja o Powstańcach, którzy chcieli mordować Żydów, a później narracja o sensowności wybuchu Powstania - stwierdził Przemysław Harczuk.

Czytaj także:

REKLAMA

- Sama idea Powstania Warszawskiego i bohaterstwo ludzi są jak najbardziej uzasadnione, uprawnione i potrzebne. Wydaje się, że miejsce należne tym bohaterom jest przywrócone i nie ma w Warszawie osoby, dla której ten dzień nie byłby istotny - ocenił.

"Przemysł pogardy"

Powiązany Artykuł

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
Powstanie Warszawskie: zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Zdaniem Andrzeja Rafała Potockiego "tekst na temat Powstania Warszawskiego o «hańbie politykierów» został wydany w «Gazecie Wyborczej», która słynie z przemysłu pogardy. Rodzice głównych postaci «GW» «stali wówczas po drugiej stronie Wisły» i nie zachowali się tak jak trzeba w tamtym czasie".

Publicysta uważa, że "warszawiacy sami chcieli wybuchu Powstania Warszawskiego". - Ludzie mieli dosyć okupacji i prześladowań i nie było siły, która by powstrzymała ich przed przeciwstawieniem się Niemcom - podsumował.

REKLAMA

Posłuchaj

Publicyści w rozmowie na temat ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie i zaprzysiężenia Andrzeja Dudy (Temat Dnia/Gość PR24) cz. 2 21:13
+
Dodaj do playlisty

W audycji również temat upamiętnienia w Warszawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zapowiadanego bojkotu zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Wojciech Reszczyński, Andrzej Rafał Potocki, Przemysław Harczuk
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 14.09

PR24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej