Koronawirus uderzył w polską gospodarkę, ale tarcze osłabiają jego skutki
Jak polska gospodarka radzi sobie ze skutkami koronawirusa i kiedy wróci na swoje normalne, rozwojowe tory, mówił w Programie 1 Polskiego Radia, główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.
2020-08-14, 17:20
Na razie, jak wynika z tzw. szybkiego szacunku GUS, PKB skurczyło się w ujęciu rocznym w II kwartale tego roku o 8,2 proc. Takiego spadku nie notowaliśmy od lat.
Koronawirus wywarł olbrzymi wpływ na światowa i polska gospodarkę
- Tak dużych spadków nie pamiętamy od lat, ale też nie mieliśmy do czynienia z tak nadzwyczajnym wydarzeniem jakim jest pandemia koronawirusa - mówił gość radiowej Jedynki.
Powiązany Artykuł

BŚ o kryzysie wywołanym pandemią: ważne, aby pomoc państwa była duża, szybka i celna
Jak zauważa, wywiera ona potężny wpływ na całą światową gospodarkę, w tym wywołuje szok dla polskiej gospodarki i przedsiębiorstw, najpoważniejszy od transformacji początku lat 90.
Polska znosi kryzys łagodniej niż inne kraje
- Trzeba jednak zauważyć, że znosimy ten kryzys łagodniej niż zdecydowana większość krajów Unii Europejskiej czy na świecie - podkreśla ekonomista.
REKLAMA
I dodaje, że spadek PKB, który wyniósł 8,2 proc., był wynikiem zdecydowanie najlepszym spośród 10 największych unijnych gospodarek.
- To potwierdza, że polska gospodarka znosi ten kryzys znacznie lepiej niż inne. A ponadto nasze wyniki są lepsze od osiąganych przez kraje ościenne, które mają wysoki potencjał wzrostu i teoretycznie powinny sobie lepiej radzić z kryzysem, tymczasem u nas recesja jest płytsza – mówi ekspert.
W Polsce zadziałały tarcze ochronne
Jednocześnie zauważa, że w obszarze konsumpcji czy na rynku pracy, sytuacja wydaje się lepsza niż w przedsiębiorstwach.
- To efekt włączenia wielu obronnych mechanizmów - różnego rodzaju tarcz, które były zdecydowanie ukierunkowane np. na ochronę rynku pracy czy konsumentów, trafiając do gospodarstw domowych - mówił Piotr Bujak.
REKLAMA
Jak zapewnia pod koniec rozmowy, mamy już do czynienia z odbiciem od niekorzystnych trendów, ale o tym co będzie dalej zdecyduje rozwój sytuacji epidemicznej i dopóki definitywnie nie zwyciężymy w walce z koronawirusem, to niepewność gospodarcza może się utrzymywać.
Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/JK
REKLAMA
REKLAMA