Wiceszef MS: oferujemy wsparcie gminom ukaranym za "strefy wolne od LGBT"

- Nie możemy odpuszczać sporu prawnego, mamy absolutną rację, a kiedy racja jest po naszej stronie, nie powinniśmy z tego rezygnować. Argumenty działają, ale nie możemy się bać ich podnosić - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości. 

2020-08-20, 14:48

Wiceszef MS: oferujemy wsparcie gminom ukaranym za "strefy wolne od LGBT"
Marcin Romanowski. Foto: PR24/AK

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski przekazali w środę radnym Tuchowa symboliczny czek na dotację z Funduszu Sprawiedliwości dla OSP Tuchów na zakup sprzętu ratującego życie i zdrowie w wysokości 250 tys. złotych. To wsparcie dla gminy, której wniosek o środki unijne został odrzucony przez Komisję Europejską z racji ogłoszenia przez radę miejską Tuchowa w maju tego roku rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii LGBT w gminie.

Powiązany Artykuł

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Polskie samorządy ukarane za "strefy wolne od LGBT". Ideologia wygrywa z logiką?

"Nie możemy bać się podnosić argumentów"

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, wypowiedzi unijnej komisarz "mogą być podstawą do skargi do unijnego sądu". Jak mówił, wynika to wprost z traktatów europejskich, mówiących o "ochronie tożsamości narodowej". - Przecież ochrona rodziny z art. 18. czy 53. jest jak najbardziej częścią naszej tożsamości, traktat to chroni - wskazał gość "Tematu dnia". 

- Tak samo mówimy o zasadzie równości: to nie jest kryterium rozróżniające taki, czy inny samorząd, że chroni rodzinę. To nie może być podstawą negatywnych decyzji ze strony europejskich instytucji, a jeżeli tak jest, to powinien wkroczyć sąd Unii i rozstrzygnąć tę sprawę na korzyść Tuchowa, tu nie ma żadnej wątpliwości - wskazał. - Legitymację do wnoszenia skargi ma samorząd - podkreślił wiceminister sprawiedliwości. 

Czytaj także: 

- Samorządy, chcące odwołać się od decyzji łamiącej traktat, otrzymają nasze wsparcie. W mojej ocenie, jest konieczne, by te odwołania były - zaapelował gość Polskiego Radia 24. - Nie możemy odpuszczać sporu prawnego, mamy absolutną rację, a kiedy racja jest po naszej stronie, nie powinniśmy z tego rezygnować. Argumenty działają, ale nie możemy się bać ich podnosić. Stąd decyzja ministra o pomocy dla Tuchowa - wyjaśnił. 

REKLAMA

Obcięcie funduszy dla sześciu gmin

Komisja Europejska poinformowała miesiąc temu, że odrzuciła wnioski sześciu samorządów polskich miast starających się o unijne środki w ramach programu "Partnerstwo Miast". Decyzję uzasadniła przyjęciem przez te samorządy Karty Praw Rodziny i określania tych miejscowości jako "Stref wolnych od ideologii LGBT". 


Posłuchaj

Marcin Romanowski: Ministerstwo Sprawiedliwości udzieli wsparcia gminom, chcącym odwołać się od decyzji KE o obcięciu dotacji w związku z ochroną rodziny i tożsamości narodowej ("Temat dnia"/ PR24) 20:50
+
Dodaj do playlisty

 

W rozmowie także komentarz do bieżącej sytuacji politycznej, w tym - do rezygnacji z prac w rządzie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

REKLAMA

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 14.09

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej