Blok w Elektrociepłowni Stalowa Wola rozpoczął pracę. Zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne regionu

Blok gazowo-parowy o mocy 450 MW elektrociepłowni w Stalowej Woli rozpoczął pracę. Tauron poinformował, że z krajową siecią elektroenergetyczną zsynchronizowana została cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni – turbina gazowa oraz turbina parowa.  

2020-08-24, 11:00

Blok w Elektrociepłowni Stalowa Wola rozpoczął pracę. Zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne regionu
Elektrownia Tauronu. Foto: TAURON

– Synchronizacja turbozespołu gazowo-parowego kończy realizację inwestycji, potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła z udziałem obydwu turbin: gazowej i parowej. Przed jednostką etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów – mówi prezes zarządu Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w energię elektryczną 1,2 mln gospodarstw domowych.


Powiązany Artykuł

tauron1200.jpg
Sprzedaż spółki Tauron Ciepło. PGNiG ma wyłączność negocjacyjną na zakup 100 proc. udziałów

Będzie też rezerwowe źródło ciepła

Jak podkreślił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, elektrociepłownia w Stalowej Woli zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu.

– Jednostki takie jak ta są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki. Jednocześnie nowo uruchomiona elektrociepłownia będzie mieć istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic – zaznaczył szef PGNiG.

REKLAMA

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.


Powiązany Artykuł

tauron.jpg
"Zielony zwrot" staje się faktem. Tauron rozbuduje elektrownię słoneczną w Choszcznie

Najwyższa sprawność produkcji energii

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala uzyskać najwyższe sprawności produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych, rzędu 60 proc. brutto. Proces produkcyjny w bloku gazowo-parowym jest wysoce zautomatyzowany. Do obsługi jednostki wraz z całą obsługą spółki przewidziany jest zespół około 60 osób.

Elektrociepłownia Stalowa Wola to spółka, w której Tauron oraz PGNiG mają po 50 proc. akcji. Budowa elektrociepłowni rozpoczęła się w 2012 r. Jednak w 2016 r. odstąpiono od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą, wykonano wówczas inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji.

REKLAMA

W 2017 r. spółka zawarła z konsorcjum, w którego skład weszły Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice, umowę EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management). W jej ramach znalazły się prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej