Bohdan Urbankowski: rok 1944 był powtórzeniem najazdu bolszewickiego
- Rok 1944 był powtórzeniem najazdu bolszewickiego z 1920 r., bo trudno to nazwać wyzwoleniem, jeśli dokonuje się rabunku, gwałtu i likwidacji partyzantki. Trzeba było likwidować wszystkich, którzy byli w stanie odbudować polskość, dlatego likwidowano także księży czy nauczycieli - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, poeta, eseista, pisarz, działacz opozycji w czasach PRL.
2020-09-06, 15:54
Rozmowa dotyczyła wydarzeń z II wojny światowej i jej późniejszych następstw dla Polski. - Wojna nie byłaby możliwa, gdyby nie układ Ribbentrop-Mołotow. W jego wyniku odbudowano dawny układ rozbiorów Polski. Ten "rozbiór" zdecydował o wojnie światowej i o tym, że Polska stała się częścią szeroko rozumianego imperium sowieckiego - stwierdził Bohdan Urbankowski.
Powiązany Artykuł
Badacz strat wojennych: zatrudnić naukowców i stworzyć repozytorium danych
"Neokomuna ma ciągle przewagę"
- Najpierw był normalny układ rozbiorowy czy technika przeprowadzania przesłuchań, ale gdy doszło do walki między zaborcami, powtórzyła się szansa na polską niepodległość, której nie wykorzystaliśmy. Rok 1944 był powtórzeniem najazdu bolszewickiego, bo trudno to nazwać wyzwoleniem, jeśli dokonuje się rabunku, gwałtu i likwidacji partyzantki. Trzeba było likwidować wszystkich, którzy byli w stanie odbudować polskość, dlatego likwidowano także księży czy nauczycieli. W efekcie powstał twór zwany PRL, który polegał na samookupacji - wyjaśnił.
Posłuchaj
- Armia sowiecka stacjonowała w Polsce do 1993 r. Także władze terenowe reprezentowały Związek Sowiecki. Przemiana w 1989 r. to nie było wyzwolenie czy odzyskanie niepodległości. Rosjanie przyjęli scenariusz demokratycznych wyborów, dopuścili do tego, że w Polsce będzie jakiś pseudopolski rząd z pseudoopozycją, ale w pewnym momencie stracili nad tym wszystkim kontrolę, bo mieli zbyt wiele swoich własnych problemów - dodał gość Polskiego Radia 24.
- "Okupacja sowiecka była równie okrutna jak niemiecka". Prof. Wojciech Polak o II wojnie światowej
- Bogdan Pęk: Westerplatte to symbol całego narodu, jego zawłaszczanie jest próbą fałszowania prawdy
- "Jeden agresor przegrał, drugi znalazł się w obozie zwycięzców". Prof. Żurawski vel Grajewski o II WŚ
Jego zdaniem "drugie lub trzecie pokolenie UB także w sferze medialnej decyduje o tożsamości, niepodległości, a tak było także w czasach zaborów. W tej sferze w dalszym ciągu przewagę ma neokomuna pod różnymi mackami i cały czas nie jest przeprowadzana akcja repolonizacji mediów".
Więcej w nagraniu.
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: Bohdan Urbankowski
Data emisji: 06.09.2020
Godzina emisji: 15.06
pkr
REKLAMA
REKLAMA