Komunikaty o ważności głosu. Trwa dochodzenie ws. podszywania się pod organy wyborcze

Policja pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzi dochodzenie w sprawie podszywania się pod Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dochodzenie jest wynikiem zawiadomienia zapowiadanego w lipcu przez KBW.

2020-09-10, 20:21

Komunikaty o ważności głosu. Trwa dochodzenie ws. podszywania się pod organy wyborcze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Soft Light / Shutterstock.com

Chodzi o sprawę, o której na początku lipca br. informowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Przekazywała wówczas PAP, że w mediach społecznościowych - na Facebooku i Twitterze - udostępniono informacje o rzekomym wydaniu przez Państwową Komisję Wyborczą 1 lipca 2020 r. komunikatu odnoszącego się do głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenckich - komunikat ten zawierał nieprawdziwe informacje, jakoby w drugiej turze wyborów mieli brać udział tylko wyborcy, którzy oddali głos na innych kandydatów niż ten, który uzyskał w pierwszej turze najwyższy wynik.

W związku z tymi informacjami KBW zapowiedziało zawiadomienie prokuratury.

Powiązany Artykuł

shutterstock wybory free urna wyborcza lokal wyborczy 1200.jpg
PKW ostrzega przed fałszywymi komunikatami ws. II tury wyborów prezydenckich

- Ocena prawno-karna wyżej wymienionych zachowań pozostawać będzie w gestii organów uprawnionych do prowadzenia postępowania przygotowawczego - mówiła wtedy szefowa KBW.

Wykonanie czynności procesowych

- W sprawie na początku września 2020 r. zostało wszczęte przez policję dochodzenie. Postępowanie toczy się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Obecnie zlecono policji wykonanie czynności procesowych w sprawie, w szczególności przesłuchanie świadków - powiedziała w czwartek PAP rzecznik prasowy stołecznej prokuratury okręgowej Aleksandra Skrzyniarz.

REKLAMA

Czytaj także:

Zapowiedziane w lipcu zawiadomienie dotyczyło podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na podszywaniu się pod Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze przez nieznany zawiadamiającemu podmiot, a także wykorzystywaniu wizerunku oraz znaku graficznego tych dwóch instytucji.

Powiązany Artykuł

pałac prezydencki 1200 free
Dr Agnieszka Kwiatkowska: kwestionowanie wyników wyborów to dość popularna rzecz w demokracji

KBW wskazywała także na popełnienie przestępstwa podawania się za członków PKW jako funkcjonariuszy publicznych oraz na wywoływanie publicznie błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu z dnia 1 lipca 2020 r. odnoszącego się do głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenta w dniu 12 lipca 2020 r.

"Głos zachowuje ważność w II turze"

W rzekomych komunikatach PKW i KBW opublikowanych w internecie napisano m.in. że głos oddany 28 czerwca na Andrzeja Dudę "zachowuje ważność w II turze w dniu 12 lipca 2020 r." i zostaje "automatycznie przeniesiony do II tury". Napisano również, że "ponowne oddanie głosu na tego samego kandydata, tj. Andrzeja Dudę, w II turze wyborów w dniu 12 lipca 2020 r. powoduje unieważnienie Twojego głosu. Ma tu zastosowanie zasada podwójnego glosowania, a tym samym Twój głos traci ważność".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_TK_PAP.jpg
Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. wyborów prezydenckich

PKW apelowała o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. drugiej tury głosowania. Oświadczała, że za wysoce szkodliwe uznaje "rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako »instrukcje dla wyborców«, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie".

"Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosiło stanowisko PKW.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej