Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje kolejny, ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie producentów i organizacji producentów". Wsparcie finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. na lata 2014-2020. 

2020-09-24, 12:00

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Production Perig/Shutterstock.com

Posłuchaj

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów (Tomasz Matusiak/PR1) 2:19
+
Dodaj do playlisty

O pomoc mogą ubiegać się grupy i organizacje producentów rolnych, które zostały uznane od 14 grudnia 2019 roku i nie składały jeszcze wniosku o przyznanie pomocy - przypomina Andrzej Niemirka, dyrektor Departamentu Grup i Organizacji Producentów ARiMR.

Grupy i organizacje muszą prowadzić swoją działalność, jako mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo i zadeklarować realizację planu biznesowego w okresie 5 lat od uznania oraz złożyć wniosek o pomoc.  

Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości rocznych przychodów netto grupy producentów rolnych lub organizacji producentów, pochodzących ze sprzedaży żywności wyprodukowanej w gospodarstwach członków grupy producenckiej. Środki wypłacane są przez pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy czy organizacji. W pierwszym roku pomoc wynosi 10% sprzedaży kwalifikowanej netto, w drugim roku 9%, w trzecim 8% , w czwartym roku 7% i w piątym 6%. W każdym roku grupa może uzyskać wsparcie, nawet 100 tys. euro.

Powiązany Artykuł

ZYWNOSC.jpg
Polska żywność odzyskała eksportowe rynki. Rośnie sprzedaż

Na co może trafić wsparcie?

Pochodzące z pomocy środki mogą być przeznaczone na dowolny cel. Grupy i organizacje najczęściej przeznaczają te pieniądze na realizację planu biznesowego, wynajęcie powierzchni biurowej, czy magazynowej oraz wynajęcie doradcy handlowego.

Posłuchaj

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów (skrót audycji/PR1) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Niemirka zachęca rolników do zrzeszania się w grupy producenckie. Wiążą się z tym konkretne korzyści - związane są ze skalą produkcji  jaka dysponuje grupa, w porównaniu z produkcją pojedynczego rolnika. Grupa może negocjować lepsze warunki sprzedaży produktów, rolnicy najczęściej w ten sposób uzyskują atrakcyjniejsze ceny za wytworzoną żywność i taniej zakupują środki do produkcji.

Nabór wniosków rozpocznie się 19 października i potrwa do 30 listopada. Złożone przez grupy producentów rolnych i organizacje producentów wnioski zostaną poddane ocenie punktowej.

O kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma uzyskanych punktów.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PolskieRadio24, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej