Większość Polaków gotowa ograniczyć jazdę autem. Głównie ze względów ekologicznych

Aż 63 proc. Polaków deklaruje gotowość rzadszego korzystania z samochodów - poinformowało Ministerstwo Klimatu, przedstawiając wyniki badań Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

2020-09-24, 14:51

Większość Polaków gotowa ograniczyć jazdę autem. Głównie ze względów ekologicznych
Od 17 czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe będą miały wgląd w historię mandatów kierowcy.Foto: shutterstock.com/Velimir Zeland

Jak powiedział na konferencji prasowej minister klimatu Michał Kurtyka, z przeprowadzonych badań wynika, że w czasie trwania pandemii jazdę samochodem ograniczyło 25 proc. Polaków, natomiast aż 63 proc. zadeklarowało gotowość do rzadszego korzystania z samochodu po jej ustaniu. Jednocześnie - jak wskazał - 52 proc. mieszkańców Polski uważa, że limitowanie jazdy samochodem w wysokim stopniu przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu.

- Wydaje się, że po doświadczeniach pandemii jesteśmy gotowi rzadziej korzystać z samochodów i widzimy w tym dobry sposób na walkę ze zmianami klimatu – wskazał minister.

Rzadziej korzystamy z samochodów

Z kolei koordynatorka badania dr Justyna Orłowska z KOZK podkreśliła, że pandemia, a w szczególności okres "zamknięcia", wpłynęła na nasze codzienne zachowania i styl życia, a jedną z zauważalnych zmian było właśnie częściowe zaniechanie korzystania z samochodów.

- Z wywiadów przeprowadzonych z respondentami wynika, że większość osób ma świadomość, że jednego z głównych źródeł emisji tlenków węgla i azotu pogłębiających globalne ocieplenie jest tradycyjny transport samochodowy i lotniczy - powiedziała.

REKLAMA

Wskazała, że w grupie osób deklarujących ograniczenie jazdy samochodem w przyszłości, ponad jedną czwartą (27 proc.) stanowią osoby często korzystające z niego przed pandemią.

- Zdaniem współpracujących z nami psychologów zmian klimatu, wynika to z mechanizmu polegającego na tym, że osoby, które zaobserwowały zanik jakiegoś zachowania, są częściej gotowe postępować podobnie w przyszłości – tłumaczyła dr Orłowska.

Powiązany Artykuł

farma wiatrowa free offshore free shut 1200 .jpg
Neutralność klimatyczna Polski. Specjalny raport już za kilka miesięcy

Z badania KOZK wynika, że najbardziej skłonne do rzadszego korzystania z samochodu po pandemii są kobiety (62 proc. badanych to zadeklarowało), natomiast wśród mężczyzn odsetek ten był mniejszy i wyniósł 38 proc. Najliczniejszą grupę wiekową wśród gotowych do ograniczenia korzystania z samochodu stanowiły osoby w wieku pow. 55 lat (38 proc). Gotowość do zmian najczęściej deklarowali mieszkańcy wsi (31 proc.) i osoby ze średnim wykształceniem (34 proc.).

Gotowość do zrezygnowania z auta, ale i rezerwa wobec komunikacji publicznej

Jednocześnie, badania wykazały, że pandemia spowodowała spadek zaufania do komunikacji publicznej.

REKLAMA

- Dwa główne powody tej sytuacji, które wymieniali badani, to strach przed zakażeniem oraz obawa przed brakiem miejsca w środku z powodu przekroczenia limitu. Rozmówcy podkreślali jednocześnie, że spadek zaufania do tej formy transportu ma prawdopodobnie charakter tymczasowy – wyjaśnia Orłowska.

Wyniki badań wskazują też, że czynnikiem, który może znacząco wpłynąć na ograniczenie korzystania z aut, jest rozbudowa i ulepszenie infrastruktury rowerowej, wprowadzanie tzw. stref czystego powietrza oraz ograniczeń ruchu samochodowego w centrach miast.

PolskieRadio24.pl, PAP, MK, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej