Szlak kolejowy Rail Baltica za 6 lat. Jest deklaracja Polski i Litwy

Ministrowie Polski i Litwy Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Narkiewicz zadeklarowali w Wilnie, że ukończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku.

2020-09-24, 19:37

Szlak kolejowy Rail Baltica za 6 lat. Jest deklaracja Polski i Litwy
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu i komunikacji Litwy Jarosław Narkiewicz podpisują memorandum o współpracy w ramach projektu Rail Baltica. . Foto: twitter/aadamczyk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk złożył wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z ministrem transportu i komunikacji Litwy Jarosławem Narkiewiczem. W środę minister Narkiewicz przebywał na Suwalszczyźnie, gdzie oglądał budowę odcinka drogi Via Baltica z Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.

W Wilnie ministrowie zadeklarowali, że zakończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku. Ministrowie wizytowali budowane po stronie litewskiej w ramach projektu Rail Baltica kolejowe mosty i wiadukty.

- Jestem przekonany, że Rail Baltica jako pierwszy z prawdziwego zdarzenia szlak kolejowy łączący nasze kraje, będzie świetnym impulsem rozwojowym, także w dobie odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. To niezwykle istotna inwestycja dla rozwoju transportu pasażerskiego, jak i również towarowego w północno-wschodniej części Europy - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Powiązany Artykuł

DROGA BUDOWA.jpg
Minister infrastruktury: trasa S61 Polska-Litwa będzie gotowa w 2023 roku

Rail Baltica to transeuropejski korytarz, który w przyszłości połączy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jest jednym z priorytetowych projektów UE. W Polsce prowadzona jest obecnie modernizacja ok. 350-kilometrowego odcinka linii kolejowej E75. To jedna z najważniejszych krajowych inwestycji kolejowych.

Ja poinformowało ministerstwo infrastruktury, rezultatem spotkań było także podpisanie w Wilnie listu intencyjnego w sprawie współpracy w zakresie poprawy infrastruktury drogowej w przygranicznych regionach obu państw.

Minister Adamczyk podkreślił, że infrastruktura transportowa musi służyć lokalnym społecznościom, a na obszarach przygranicznych w praktyczny sposób łączyć narody.

REKLAMA

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej