"Miała w sobie miłość do świata i ludzi". Dr Małgorzata Żaryn o św. Urszuli Ledóchowskiej
- Była osobą niesamowicie prężną. Nawet jak się spojrzy na jej zdjęcie, to widać w jej oczach energię, żywość, miłość do świata i ludzi. Szybko została dostrzeżona przez władze kościelne - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Żaryn.
2020-10-03, 08:55
Święta Urszula Ledóchowska urodziła się w 1865 roku. Była założycielką zakonu urszulanek szarych oraz działaczką niepodległościową. Przyszła na świat w rodzinie arystokratycznej jako Julia Ledóchowska. Ród Ledóchowskich cechował się wyjątkową religijnością i zaangażowaniem w działania patriotyczne.
- Chciałabym zwrócić państwa uwagę na dwa zasadnicze nurty charakteru św. Urszuli: patriotyczny i głęboko religijny, który wywodzi się z tej rodziny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn.
Powiązany Artykuł
Wielkie rody Polski - Ledóchowscy
Jak podkreśliła, św. Urszula "bardzo szybko została wybrana przełożoną zakonu w Krakowie". - Bardzo szybko zaczęła w klasztorze działać twórczo. Bardzo przeszkadzały jej różne niedociągnięcia konstytucji zakonu, dlatego zaczęła działalność reformatorską - zaznaczyła rozmówczyni PR24.
Posłuchaj
REKLAMA
Dodała, że siostra "była osobą niesamowicie prężną". - Nawet jak się spojrzy na jej zdjęcie, to widać w jej oczach energię, żywość, miłość do świata i ludzi. Szybko została dostrzeżona przez władze kościelne. Zaproponowano jej, żeby pojechała do Rosji, w której po rewolucji 1905 roku zapanowała odwilż - powiedziała Małgorzata Żaryn.
- Pojechała do Rosji, ale trzeba zwrócić uwagę, że to był kraj, w którym katolicy byli bardzo niedobrze widziani. Chwila wspomnianej odwilży wcale nie wskazywała na to, że można tam pracować normalnie, jak w zakonie. Istnienie zakonów katolickich w Rosji było właściwie zabronione - podkreśliła.
Więcej w nagraniu.
* * *
REKLAMA
Audycja: "Polki"
Prowadzące: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Gość: dr Małgorzata Żaryn
Data emisji: 03.10.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 08.06
Polskie Radio 24
REKLAMA