Pandemia COVID-19 w Polsce. Publicysta: od autorytetów oczekiwałbym uspokajania sytuacji
- Od osób które mają tytuły naukowe wymagałbym ludzkiego zrozumienia dla procesów obiegania informacji i tego jak wygląda polityka informacyjna w przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski. - Oczekiwałbym wrażliwości, która spowodowałaby, że ich głos uspokajałby obywateli, a nie zachęcał do chaosu - dodał.
2020-10-11, 15:03
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że do niedzieli, od początku epidemii w Polsce potwierdzono 125 816 zakażeń koronawirusem. Z powodu zakażenia w sumie zmarły 3 004 osoby. Wyzdrowiało 80 302 zakażonych. Od początku pandemii wykonano w Polsce 3 668 030 testów. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski apelują na konferencjach prasowych o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowywania dystansu. Jednocześnie, w przestrzeni publicznej zaczynają pojawiać się głosy lekarzy - jak Pawła Basiukiewicza, który mówi o tym, że izolacja kwarantanna jest niepotrzebna, czy prof. dr hab. Ryszarda Rutkowskiego, który przekonuje, że maseczki nie zatrzymują koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Joanna Kopcińska o walce z koronawirusem: rząd robi to, co trzeba
"Oczekiwałbym wrażliwości"
W ocenie Miłosza Lodowskiego, "zgodnie z sumieniem lekarskim, lekarz musi powiedzieć, że maseczka nie izoluje, bo to prawda". - Jednak pewnego rodzaju odpowiedzialność za społeczeństwo powinna podpowiadać, że jeśli nawet jest pięcioprocentowa szansa, na zmniejszenie emisji koronawirusa - bo mniej więcej tyle daje zwykła maseczka - to zawsze jest to pięć procent, a nie zero - podkreślił publicysta.
Czytaj także:
- "Obowiązek prawny i moralny". Bodnar o nakazie noszenia maseczek
- Wszystkich Świętych w dobie SARS-CoV-2. Epidemiolog: wyjedźmy kilka dni wcześniej
- Skoro pojawia się bardzo dużo sygnałów, które destabilizują wiedzę społeczną i stan bezpieczeństwa psychicznego naszego społeczeństwa, to od osób, które mają naukowe tytuły wymagałbym ludzkiego zrozumienia dla procesów obiegania informacji i tego jak wygląda polityka informacyjna w przestrzeni publicznej - ocenił.
REKLAMA
- Od osób, które mają tytuły naukowe, oczekiwałbym wrażliwości, która spowodowałaby, że ich głos uspokajałby obywateli, a nie zachęcał do chaosu - podkreślił Miłosz Lodowski.
Najskuteczniejsze w ochronie przed koronawirusem są zachowanie dystansu oraz noszenie maseczek (PolskieRadio.pl)
Posłuchaj
W rozmowie więcej komentzarza Miłosza Lodowskiego do sytuacji epidemicznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Północ-południe"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Miłosz Lodowski (publicysta)
Data emisji: 11.10.2020
Godz. emisji: 12.35
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA