"Dobre, ale skomplikowane". Wiceszef MSZ o stosunkach polsko-ukraińskich
- Prezydent Andrzej Duda udał się na Ukrainę również po to, by w trudnych tematach pomiędzy Polską i Ukrainą dokonał się postęp - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ.
2020-10-12, 16:11
Prezydenci Polski i Ukrainy podpisali wspólną deklarację, która dotyczy m.in. bezpieczeństwa oraz kwestii historycznych. Wezwali w niej m.in. do zakończenia "nielegalnej okupacji" Krymu i agresji w Donbasie. W obecności prezydentów podpisano również umowę, która daje PGNiG możliwość udziału w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie.
Powiązany Artykuł
Prezydent: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie rozpoczęła się od złożenia wieńców na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni, gdzie odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej. - Symboliczne jest, że prezydent rozpoczął wizytę od wyraźnego sygnału historycznego. Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełeńskim. Prezydenci przyjęli wspólną deklarację, która podkreśla wagę współpracy polsko-ukraińskiej w wielu sferach, w tym gospodarczych, potępia agresję Rosji na Ukrainę, oraz mówi o konieczności zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów politycznych represji XX wieku na Ukrainie.
Czytaj także:
Plan prezydenckiej wizyty przewiduje jeszcze spotkanie Andrzeja Dudy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Dmytrem Razumkowem, a także ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem. Weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz przed budynkiem ambasady RP w Kijowie. - Mamy cały wachlarz tematów, to niewątpliwe ważna wizyta. Relacje polsko-ukraińskie są dobre, ale skomplikowane. Prezydent udał się na Ukrainę również po to, by w trudnych tematach dokonał się postęp - tłumaczył Szymon Szynkowski vel Sęk.
Powiązany Artykuł
PGNiG weźmie udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Dziś została zawarta umowa
Jednym z elementów konfliktu wokół trudnej polsko-ukraińskiej historii był zakaz poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na terytorium Ukrainy. Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził nadzieję, że deklaracja prezydentów Polski i Ukrainy umożliwi wznowienie ekshumacji Polaków pomordowanych na Wołyniu. - Chciałbym, żeby tak było. Takie nadzieje wiążemy z tą deklaracją. Dawaliśmy do zrozumienia partnerom ukraińskim, że nie jest to oczekiwanie nadmiarowe. Tego wymaga uczciwość historyczna. Chciałbym, żeby ta deklaracja stanowiła tego potwierdzenie - powiedział wiceszef MSZ.
REKLAMA
Posłuchaj
We wtorek prezydenci Polski i Ukrainy będą obecni podczas otwarcia forum biznesowego "Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki" w Odessie, podczas którego ma zostać podpisane memorandum o współpracy między portami w Gdańsku i Odessie. - Będzie też podpisana umowa PGNiG z partnerami ukraińskimi ws. ekspansji na tamtejszy rynek. Prezydent Andrzej Duda ma w zwyczaju, że jego wizyty nie są czystą celebracją. Towarzyszy im podpisanie konkretnych dokumentów i wykonanie także gospodarczych kroków naprzód - podsumował Szymon Szynkowski vel Sęk.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ)
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 15.09
PR2
Polecane
REKLAMA