Eksperci: szczepionka wywołała falę optymizmu, ale nadal najważniejszy jest reżim sanitarny
Przedsiębiorcy apelują do pracowników i tej części firm, które nie przestrzegają rygorystycznie warunków sanitarnych, aby dołożyli wszelkich starań w walce przeciwko transmisji koronawirusa, bo tylko to pozwoli uniknąć zamknięcia gospodarki i w efekcie kolejnych zwolnień – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
2020-11-10, 11:30
- Jako przedsiębiorcy musimy patrzeć z wyprzedzeniem. Musimy być przygotowani na to, że nastąpi twardszy lockdown. Dlatego zaapelowaliśmy - jako Rada Przedsiębiorczości - o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych w miejscu pracy – mówił Arkadiusz Pączka.
Ekspert zaznaczył, że jest to kwestia świadomości przestrzegania zasad sanitarnych, bo to od przedsiębiorców i pracowników zależy, czy i w jakim zakresie nastąpi pełny lockdown gospodarki. Zgodził się, że to duże firmy mają większe możliwości finansowe, żeby zapewnić sanitarne bezpieczeństwo, ale także te mniejsze muszą się dostosować. Niestety, zdarza się, że tak nie jest.
Firmy przestrzegają wymogów sanitarnych
- Jeśli chodzi o wymogi sanitarne, to w przypadku dużych firm zostało zrobione bardzo dużo. Problem może być w mikrofirmach. Jeżeli pracują tam nawet pojedyncze osoby będące koronasceptykami, a takich przecież nie brakuje, to przekładają to także na swoje życie zawodowe. Ale i w dużych firmach nie ma agencji ochrony, które pilnują pracowników. To oni sami muszą podchodzić do tego racjonalnie – mówiła Monika Kurtek.
Przypomniała, że rzecznik rządu zaznaczył, iż wariantów narodowej kwarantanny jest kilka. Wyraziła nadzieję, że zostanie zastosowany ten łagodniejszy, że to bardziej ludzie będą zatrzymani w domu, niż zamknięte zostaną firmy.
REKLAMA
- Nie mamy zamkniętych granic, przerwanego przepływu towarów. W efekcie wiele firm produkuje na eksport i jest to dla nich być albo nie być. Widzimy też, że to właśnie eksport bardzo pozytywnie wpłynął na wzrost gospodarczy, szczególnie w III kwartale – podkreśliła Monika Kurtek.
Szczepionka na COVID-19 budzi nadzieję
Goście "Rządów Pieniądza" mówili o wpływie na nastroje przedsiębiorców wczorajszej informacji, że pojawiła się szczepionka przeciwko koronawirusowi, o 90-procentowej skuteczności, i wiosną ma być ona dostępna także w Polsce.
- Informacja ta spowodowała, że wczoraj na giełdach wybuchła euforia. To były wysokie wzrosty cen akcji, wszędzie, niewidziane od wielu miesięcy. Dziś nastroje są już bardziej stonowane. Szczepionka jest kluczowa, żeby w jakimś stopniu zwalczyć wirusa, ale (…) musimy liczyć się z tym, że jej masowa dostępność to jednak dopiero druga połowa przyszłego roku – analizowała Monika Kurtek.
Arkadiusz Pączka zauważył, że informacja o szczepionce nie przekona od razu przedsiębiorców do inwestycji i nie zapewni ich o stabilności działania. Także dlatego, że to jeszcze długa perspektywa, dopiero jesteśmy w fazie podpisywania umów.
REKLAMA
- Daleko też do euforii pracowniczej. Choć takie sygnały budują nas jako przedsiębiorców, to dziś dla wielu branż najważniejsze jest to, kiedy będą mogły się otworzyć i normalnie funkcjonować – powiedział Arkadiusz Pączka.
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/Sw
REKLAMA
REKLAMA