"Siła i środki użyte przez władzę niewspółmierne do potrzeb". Napieralski o Strajku Kobiet
- Używanie przeciwko kobietom gazu i przymusu nie powinno mieć miejsca. One po prostu nie zgadzają się na to, co się w Polsce dzieje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.
2020-11-19, 08:23
W środę w Warszawie miały miejsce kolejne protesty w ramach Strajku Kobiet związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Policja użyła gazu pieprzowego i siły fizycznej. Kilka osób zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjantów.
Powiązany Artykuł
Trzaskowski: użycie przymusu bezpośredniego wobec protestujących w stolicy nie miało podstaw
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że podczas demonstracji doszło do "ostrych wypowiedzi". - Związane jest to z tym, że granica, którą władza przekroczyła, wywołała frustrację. Do takich wypowiedzi dochodziło też na wiecach organizowanych swojego czasu przez PiS, choćby w obronie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Wulgarnie wypowiadano się wtedy o ówczesnej władzy. Jednak nie używano gazu wobec protestujących. W środę skala użytej siły i środków przez władzę była niewspółmierna do potrzeb - powiedział Grzegorz Napieralski.
Uczestnicy demonstracji mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak "Piekło kobiet", "Urodzę wam lewaka", "Aborcja prawem człowieka" czy z symbolem błyskawicy lub tzw. ośmiu gwiazd nawiązującym do hasła "J... PiS". Niektórzy protestujący trzymali flagi biało-czerwone, a także tęczowe, Strajku Kobiet i partii Razem. Do demonstrantów dołączyli posłowie opozycji, m.in. Michał Szczerba, Klaudia Jachira, Joanna Scheuring-Wielgus, Monika Wielichowska i Małgorzata Tracz.
REKLAMA
Grzegorz Napieralski przypomniał w tym kontekście starcia z policją podczas Marszu Niepodległości 11 listopada. - Tu tego nie było. Hasła wczorajszej demonstracji były w większości bardzo pozytywne - podsumował Grzegorz Napieralski.
Posłuchaj
Protesty przeciw zmianie ustawy z 1993 r. trwają od 22 października. Trybunał Konstytucyjny orzekł wówczas, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie; zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 07.35
PR24
REKLAMA