W Terespolu powstanie nowy wiadukt kolejowy. Zniweluje to ryzyko kolizji samochodów z pociągami
W Terespolu powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie drogi wojewódzkiej numer 698 z przebiegającą przez miasto linią kolejową. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały właśnie umowę na stworzenie dokumentacji przedprojektowej. To pierwszy etap przygotowań do inwestycji. Stworzenie dokumentacji będzie kosztować około 300 tysięcy złotych.
2020-11-20, 14:14
Wiadukt powstanie w linii kolejowej łączącej Siedlce z Terespolem. Inwestycja przyczyni się zarówno do poprawy bezpieczeństwa, jak i zwiększenia atrakcyjności tego szlaku kolejowego, który jest elementem trasy łączącej Europę z Azją.
Powiązany Artykuł
Dodatkowe miliardy złotych na inwestycje. Rządowy fundusz rozszerza zakres wsparcia samorządów
Nowy wiadukt poprawi bezpieczeństwo
Wiadukt zastąpi istniejący przejazd kolejowo-drogowy w ulicy Wojska Polskiego. Poza nim zaplanowano budowę układu dróg dojazdowych do wiaduktu. Projekt to pierwszy etap inwestycji służącej usprawnieniu miejskiej i kolejowej komunikacji i eliminacji ryzyka kolizji pojazdów z pociągami.
Uczestniczący w uroczystym podpisaniu umowy wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel powiedział, że ważnym elementem jest współpraca kolejarzy z przedstawicielami lokalnego samorządu. Podkreślił, że kooperacja przyniesie optymalny projekt, który będzie służył zarówno kolei, jak i mieszkańcom Terespola. Andrzej Bittel dodał także, że ważą sprawą jest eliminacja kolizyjnych skrzyżowań kolejowo – drogowych.
Wiceminister zaznaczył też, że wiadukt poprawi przepustowość linii, a co za tym idzie kolej stanie się bardziej konkurencyjna w tym regionie.
REKLAMA
Z założeń PKP Polskich Linii Kolejowych wynika, że rozpoczęcie zasadniczych prac przy budowie wiaduktu nastąpi za 3-4 lata.
Na linii kolejowej z Siedlec do Terespola prowadzone prace modernizacyjne. W 2019 roku oddano do użytku nowe perony i wybudowano przejście podziemne na dworcu w Terespolu.
Dzięki inwestycjom stacja w tym mieście będzie przygotowana do obsługi długich i ciężkich składów, a także do kontroli celno-granicznej. Przez przejście graniczne przejedzie więcej pociągów towarowych, zwiększając skalę handlu między Europą i Azją.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA
REKLAMA