Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu
PKP PLK wspólnie z ministerstwem infrastruktury ogłaszają pierwsze efekty naboru wniosków, samorządy zgłosiły 96 projektów. Większość z nich została pozytywnie zaopiniowana.
2020-11-24, 12:00
Dziś do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 79 wniosków. Kolejne 18 to tak zwane projekty punktowe, pozostałe, to projekty liniowe. Oznacza to, że w zdecydowane większości przypadków wnioskodawcy, chcą poważnie zrewitalizować lokalne odcinki tras kolejowych. Wartość zakwalifikowanych wniosków szacuje się na około 30 miliardów złotych.
Większość wniosków zaakceptowano
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że liczba odrzuconych projektów była bardzo mała. Część nie kwalifikowała się do programu, jak na przykład budowa ścieżek rowerowych, a część się dublowała.
Powiązany Artykuł
Duże zainteresowanie programem Kolej Plus. Złożono prawie 100 wniosków
Najwięcej przyjętych wniosków, bo aż 18 pochodzi z województwa śląskiego. Niewiele mniej projektów zgłosiły pozostałe województwa. Jeśli wnioski zostaną skierowane do realizacji, wtedy w Polsce powstanie około 400 kilometrów nowych linii kolejowych, a tysiąc zostanie gruntownie zrewitalizowanych.
Jakie są zasady dofinansowania?
Program Kolej Plus został ogłoszony przez rząd w lutym 2020 roku. Jego podstawowym celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym w kraju i przywrócenie połączeń kolejowych z miastami powyżej 10 tysięcy mieszkańców. W tej chwili budżet ogólnopolskiego programu wynosi 6,6 miliarda złotych, z czego 5,6 mld złotych pochodzi z budżetu państwa. Resztę, czyli około miliarda złotych mają wyłożyć ze swoich budżetów samorządy.
REKLAMA
Teraz samorządy mają rok, by przygotować szczegółowe plany inwestycji kolejowych, które znalazły się we wnioskach. Po roku PKP PLK dokona ostatecznej kwalifikacji wniosków.
Powiązany Artykuł
Prezes PKP PLK: pandemia nie opóźnia inwestycji kolejowych
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA