"W imię prawdy. Historia tajnego Instytutu Katyńskiego"
- W ciągu jednej nocy określono założenie i status działalności, natychmiast przystąpiono do działania - mówił o powołaniu Instytutu Katyńskiego w Krakowie Jarosław Mańka, reżyser, autor filmu dokumentalnego o Instytucie Katyńskim.
2020-11-29, 08:15
Instytut Katyński to tajna organizacja powołana w 1978 w Krakowie przez Andrzeja Kostrzewskiego, Adama Macedońskiego i Stanisława Tora. Dołączyli do nich: Leszek Martini i Kazimierz Godłowski.
Powiązany Artykuł
Żaryn: uzasadniając politykę imperialną, Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach
Zanim ujawniono istnienie Instytutu, jego założyciele przygotowali 15 numerów pisma "Biuletyn Katyński", które później było sukcesywnie wydawane i kolportowane.
Jedyną osobą, która ujawniła swoje nazwisko, był Adam Macedoński, organizujący także prelekcje na temat zbrodni katyńskiej w różnych miastach Polski. W związku z działalnością opozycyjną Macedoński podlegał represjom
- Dzięki temu, że Adam Macedoński się ujawnił, przychodzi mnóstwo osób. Do dzisiaj w archiwum jest ponad 40 kaset z nagraniami świadectw osób, których bliscy zginęli w Katyniu - mówił Jarosław Mańka.
REKLAMA
Gość audycji przywoła słowa Adama Macedońskiego, które padły podczas realizacji filmu. Założyciel Instytutu Katyńskiego przewidując, że za rządów Władimira Putina prawda o Katyniu będzie w dalszym ciągu rozmywana, proponował, by 5 marca, w dzień, który jest umowną datą Zbrodni Katyńskiej, we wszystkich placówkach polskiej dyplomacji na świecie, obok flag Polski wywieszano czarny kir, by skłonić do refleksji nad tą zbrodnią.
Posłuchaj
Środowiska związane z władzami Rosji relatywizują kwestie odpowiedzialności Rosji za zbrodnię w Katyniu. Podczas niedawnej konferencji w Twersku przedstawiciele Dumy Państwowej rozważali zmianę uchwały Dumy z 2010 r potwierdzające odpowiedzialność Rosjan za zbrodnię katyńskiej.
Uczestniczący w konferencji jeden z deputowanych niższej izby parlamentu Rosji, Aleksiej Czepa, oświadczył, że jest gotowy inicjować anulowanie uchwały na temat Katynia przyjętej w 2010 r.
Uchwała ta potwierdzała odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską i zawierała jej potępienie. Dokument z 2010 r. wskazywał też, że zbrodnia ta została dokonana na rozkaz Józefa Stalina.
REKLAMA
- Nielegalne usunięcie tablic katyńskich w Twerze. Przed rosyjskim sądem ruszył proces
- "Nie ma powodu do dyskusji". Kreml odpiera zarzuty o zakłamywanie historii zbrodni katyńskiej
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Jarosław Mańka
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA