"Jestem zwolennikiem wypracowania kompromisu". Jarosław Gowin o budżecie UE
- Przy takim sformułowaniu preambuły do przepisów mogą one w przyszłości posłużyć do nacisku na poszczególne państwa UE, nie tylko Polskę czy Węgry, ale też np. kraje południa Europy, w sprawach związanych ze sposobem wydatkowania funduszy unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier Jarosław Gowin, nawiązując do prób wiązania funduszy UE z praworządnością.
2020-12-01, 08:35
Premierzy Polski i Węgier zaproponowali ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego Unii Europejskiej poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podczas rozmów w Budapeszcie podpisali wspólną deklarację w sprawie unijnych negocjacji budżetowych. Polska i Węgry są przeciwne projektowi budżetu, który wiąże wypłaty środków z oceną stanu praworządności.
Powiązany Artykuł
Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE
"Mgliste przesłanki"
Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Gowin będzie rozmawiał m.in. na temat powiązania wypłaty środków unijnych z kwestiami praworządności. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której z jednej strony budżet UE przyjmuje się zgodnie z traktatem na zasadzie jednomyślności, a następnie w oparciu o mgliste przesłanki jakaś większość może pozbawiać poszczególne kraju dostępu do części tego budżetu - stwierdził.
"Fundusz Odbudowy to setki miliardów dla Polski"
Dodał także, że jednocześnie jest gorącym zwolennikiem wypracowania kompromisu ws. budżetu UE. - Fundusz Odbudowy to setki miliardów złotych dla Polski, jako minister odpowiedzialny za gospodarkę mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że polscy przedsiębiorcy i pracownicy, my wszyscy potrzebujemy tych pieniędzy, żeby polska gospodarka jak najszybciej wróciła na ścieżkę wzrostu - powiedział wicepremier.
REKLAMA
Posłuchaj
"Obostrzenia konieczne dla ratowania życia i zdrowia"
Gość audycji komentował wprowadzane w związku z pandemią obostrzenia. - Zarówno ja, jak i pozostali ministrowie zdajemy sobie sprawę z trudności, w jakich znajduje się zarówno branża turystyczna, jak i kilkadziesiąt innych dotkniętych ostatnimi obostrzeniami. Te obostrzenia są konieczne, by ratować zdrowie, życie wielu osób, a także miejsca pracy - podkreślał.
- Prof. Szymanowski: brak weta mógłby oznaczać Europę dwóch prędkości
- Prof. Sowiński o budżecie UE: wszystkim zależy na kompromisie
Według rządów Polski i Węgier, powiązanie wypłaty środków europejskich z oceną stanu praworządności odebrałoby niezależność mniejszym krajom europejskim.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość audycji: Jarosław Gowin
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA