MF: decyzja o blokadzie środków wyrazem solidarności ze społeczeństwem i przedsiębiorcami
- Decyzja ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 r. jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią - poinformowało Ministerstwo Finansów.
2020-12-01, 14:30
Serwis wp.pl podał w sobotę, że szef resortu finansów Tadeusz Kościński poinformował w tym tygodniu wszystkie resorty o blokadzie wydatków. Środki zaoszczędzone na nagrodach i dodatkowych wynagrodzeniach rocznych mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców.
- W związku z pismem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej informujemy, że decyzja o blokadzie środków jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią. Środki z blokady zostaną przeznaczone przede wszystkim na wpłatę do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w celu sfinansowania zakupu szczepionki i przeprowadzenia szczepień - podało Ministerstwo Finansów.
Jak przekazał resort, chodzi przede wszystkim o oszczędności w wynagrodzeniach i uposażeniach oraz tzw. trzynastkach, które zasadniczo zostały wypłacone w pierwszym kwartale 2020. Podobna sytuacja ma miejsce z tzw. pochodnymi od wynagrodzeń, czyli składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W ramach obu kategorii tych środków co roku powstają oszczędności, które teraz dają nam przestrzeń do ich zagospodarowania na walkę z COVID-19.
- Decyzja o blokadzie jest wyrazem solidarności ze społeczeństwem i przedsiębiorcami. Administracja publiczna, w obliczu walki z pandemią, powinna ograniczyć wydatki na nagrody, podwyżki i inne świadczenia, które nie są obligatoryjne - poinformowało MF.
Jak pisała w sobotę wp.pl, "minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczy w piśmie rozesłanym do resortów, że decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 rok, podjął Prezes Rady Ministrów, na podstawie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".
Powiązany Artykuł
Minister finansów: polskie finanse są zdrowe, rząd posiada dużą poduszkę finansową
Zgodnie z publikacją, Kościński napisał, że blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne. Według portalu szczegóły blokad wydatków ma ustalić każdy resort, po otrzymaniu decyzji.
Dodano, że kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetowych zostały określone w związku ze stwierdzeniem niepełnej realizacji planu wydatków na wynagrodzenia. Oznacza to, że ministerstwa oszczędzały na wynagrodzeniach i powstały w ten sposób "zaskórniaki", po które sięga teraz premier.
Rzecznik prasowy resortu finansów Iwona Prószyńska powiedziała w sobotę PAP, że wypłata trzynastego wynagrodzenia nie jest zagrożona, świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą również w 2021 r.
- Nie jest prawdą, że zagrożona jest wypłata 13. wynagrodzenia - powiedziała Prószyńska. - Świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą realizowane również w 2021 r., co wynika z obowiązujących przepisów - mówiła w sobotę rzecznik MF. Dodała, że ograniczeniu powinny ulec natomiast wypłaty nagród i premii w roku 2020 w zakresie niewymaganym przepisami prawa.
Według rzecznik intencją zastosowania instrumentu blokady było przeznaczenie powstałych w tym roku oszczędności w niektórych obszarach administracji publicznej (w szczególności z tytułu wynagrodzeń i pochodnych), na działania związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii.
REKLAMA
PAP, PR24, akg
REKLAMA