Porozumienie ws. budżetu unijnego. Jest deklaracja KE dot. ustaleń ze szczytu
Komisja Europejska zobowiązała się do zastosowania ustaleń ze szczytu w sprawie mechanizmu uzależniającego wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych. Chodzi o ograniczenie jego stosowania wyłączenie do ochrony unijnego budżetu.
2020-12-12, 06:20
Poinformowała o tym korespondentów niemiecka prezydencja, która kilka godzin po zakończeniu szczytu przekazała ambasadorom 27 krajów do zatwierdzenia pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości.
"Chodzi o ochronę Polski"
Deklaracja Komisji Europejskiej w tej sprawie była częścią ustaleń zakończonego wczoraj unijnego szczytu w Brukseli. We wnioskach ze spotkania europejskich przywódców zapisano, że samo stwierdzenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu warunkowości.
Powiązany Artykuł
![Kaczyński f 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/8e946259-fdbd-47d6-b0ef-93e872dd1eec.jpg)
"Rząd zrobił wszystko, by obronić polską suwerenność". Jarosław Kaczyński o szczycie EU
Takie brzmienie wniosków było warunkiem zaakceptowania przez Polskę i Węgry całego pakietu finansowego, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027, oraz funduszu odbudowy po pandemii. Polscy dyplomaci mówili, że chodzi o ochronę Polski przed ryzykiem arbitralnych nadużyć mechanizmu i wykorzystywania go do decyzji motywowanych politycznie.
- Premier: porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo
- Legutko: KE nie jest strażnikiem Traktatów, lecz jawnie stronniczym narzędziem władzy i ideologii
Ambasadorowie 27 krajów otrzymali wczoraj do zatwierdzenia w procedurze pisemnej nie tylko przepisy dotyczące budżetu, funduszu odbudowy i mechanizmu warunkowości, ale także ekspertyzę prawników Rady. Mówi ona, że ustalenia szczytu dotyczące reguły fundusze za praworządność nie zmieniają wcześniejszego porozumienia krajów członkowskich z Europarlamentem i nie naruszają instytucjonalnego podziału władzy, a także nie ograniczają uprawnień Komisji.
Posłuchaj
pkr
REKLAMA