Autor ballady o gen. Leopoldzie Okulickim: jego śmierć ukazuje największy wymiar demoniczności komunizmu
- Gen. Okulickiemu próbowano przypisać zdradę oraz zrobić z niego sowieckiego agenta. Jest to dla mnie zupełnie absurdalne. Data jego śmierci nie była przypadkowa, pokazuje największy wymiar demoniczności komunizmu - powiedział Andrzej Kołakowski, polski pieśniarz, poeta i działacz opozycyjny w okresie PRL.
2020-12-19, 17:00
Andrzej Kołakowski jest autorem ballady "Wigilia na Łubiance", która poświęcona jest gen. Leopoldowi Okulickiemu, ostatniemu dowódcy Armii Krajowej, zamordowanemu właśnie na Łubiance 24 grudnia 1946 roku.
Powiązany Artykuł
"Niedźwiadek". Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Posłuchaj!
- To chyba największy wymiar demoniczności komunizmu. Ta zbrodnia ma wyjątkowy wymiar. Specjalnie wybrano powyższą datę, nie wydaje mi się, że by przypadkowo egzekucję wykonano akurat w Wigilię Bożego Narodzenia - zwrócił uwagę.
Posłuchaj
Swego czasu rozpętała się kampania przeciwko gen. Okulickiemu, któremu próbowano przypisać zdradę oraz zrobić sowieckiego agenta. - Jest to dla mnie zupełnie absurdalne. Wydaje mi się, że nie był zbyt dokładnie zrozumiany jego rozkaz dotyczący rozwiązania AK. Zwalniał z przysięgi tych, którzy nie mieli siły na dalszą walkę, ale jednocześnie wcale do niej nie zniechęcał - zaznaczył Kołakowski.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Andrzej Kołakowski, polski pieśniarz, poeta i działacz opozycyjny w okresie PRL
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA