Rok Rodziny "Amoris laetitia". Tomasz Rowiński: adhortacja jest ciągle rodzajem rany w Kościele
- Największe zainteresowanie wzbudził punkt który, jak wtedy interpretowano, miał zmienić nauczanie Kościoła dotyczące dopuszczania do komunii świętej rozwodników będących w nowych związkach. Później papież potwierdził tę interpretację w liście do episkopatu Argentyny i ta sprawa nieco przycichła. W dalszym ciągu jest to pewien rodzaj rany, która jest wewnątrz Kościoła - powiedział Tomasz Rowiński, redaktor naczelny portalu Christianitas.
2020-12-27, 19:44
Przed modlitwą Anioł Pański w ostatnią niedzielę 2020 roku, papież Franciszek ogłosił, że 19 marca 2021 roku rozpocznie się Rok Rodziny "Amoris laetitia". Oznacza to, że jego początek przypadnie na 5 rocznicę ogłoszenia adhortacji "Amoris laetitia", która wywołała wielkie poruszenie wśród wiernych.
"Rana wewnątrz Kościoła"
Powiązany Artykuł
Papież: Święta Rodzina punktem odniesienia i inspiracją dla wszystkich rodzin
Gość audycji "Życie z duszą czy bez" przypomniał powód, dla którego wspomniana adhortacja wzbudziła wiele kontrowersji. - Adhortacja jako tekst jest ciekawa i budująca dla kogoś kto czyta ją całą jako rodzaj katechezy czy rekolekcji. Największe zainteresowanie wzbudził punkt który, jak wtedy interpretowano, miał zmienić nauczanie Kościoła dotyczące dopuszczania do komunii świętej rozwodników będących w nowych związkach. Później papież potwierdził tę interpretację w liście do episkopatu Argentyny i ta sprawa nieco przycichła. W dalszym ciągu jest to pewien rodzaj rany, która jest wewnątrz Kościoła - powiedział.
- "Zdrów bądź, Królu Anielski" - tak zaczęła się historia kolędowania
- Boże Narodzenie to trudny czas dla chińskich katolików. Władze utrudniają świętowanie
- "Mieszkańcy Betlejem nie byli obcy Józefowi, mogli przechować tradycję". Biblista o narodzinach Jezusa
- Jest wiele wątpliwości dotyczących tego czy papież może w ogóle dokonać tego typu zmiany. Jest ona całkowicie sprzeczna z tradycją Kościoła od samego początku. Jest cofnięciem się do różnych ustępstw wobec grzeszności ludzkiej, które mieliśmy w prawie Mojżeszowym. Można wtedy było dać list rozwodowy i oddalić żonę. Pan Jezus mówi, że nie taka jest wola Boża dotycząca małżeństwa i życia rodzinnego - dodał.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadził: Filip Memches
Gość: Tomasz Rowiński (socjolog, redaktor naczelny christianitas.org)
REKLAMA
Data emisji: 27.12.2020
Godz. emisji: 19.05
dz
REKLAMA